Европарламентът иска от държавите членки по-активна борба с антиромските настроения 12.02 | 16:14

Депутатите в Страсбург настояват за ясни и конкретни мерки за интеграцията им

От iNews.bg

В отговор на продължаващите нарушения на основните права на ромите, Европарламентът изисква по-силни мерки за борба срещу антиромските настроения в ЕС.

Антиромските настроения са институционализарана и вкоренена в историята форма на расизъм, която се изразява в "насилие, реч на омразата, експлоатация, стигматизация" и дискриминация, посочват евродепутатите в незаконодателната резолюция приета във вторник с вдигане на ръка.

Училищната изолация, достъпът до пазара на труда, жилищното настаняване и здравеопазването са сред главните проблеми, на които продължават да бъдат изложени ромите в Европа. Текстът подчертава особено тежкото състояние на младите роми, сред които нараства броят на тези, които не са трудово заети, не учат или не се обучават.

Задължителни и ясни цели за интеграция на ромите

Евродепутатите призовават Европейската комисия и държавите членки да предложат по-широк набор от приоритетни области, "ясни и обвързващи" цели, срокове и механизми за оценяване на напредъка относно интеграцията на ромите след като изтече срока на настоящата рамка на ЕС през 2020 г. Те също изискват "значителни публични средства" и човешки ресурси за тези цели.

Парламентът призовава за интегриране на принципа на равенството между половете и използването на ориентиран към децата подход в стратегическата рамка на ЕС, както и за по-близко участие на представители на ромите и неправителствени организации в изготвянето на интеграционните политики. Евродепутатите също подчертават необходимостта да се защити и насърчи равният достът до всички права за ромските деца. Парламентът призовава за специфични антидискриминационни цели, както и мерки за включване на ромите в политиките за устойчивост на околната среда и дигиталното общество.

Текстът на резолюцията подчертава, че по-справедливо представяне на ромите във всички сфери е необходимо, включително в медиите, държавните институции и политическите органи.

Структурните фондове на ЕС трябва да бъдат използвани за подобряване на условията за живот и бъдещите възможности на ромите, отбелязват евродепутатите. Те призовават държавите членки да проучат сегашните и минали злоупотреби със съответните фондове и да предприемат правни действия срещу нарушителите

Водещи

Най-четени