Наливаме още 8 милиона лева за ромите 23.06 | 18:09
Парите ще отидат за социалното включване на малцинствата в Бургас, Русе и Сливен

Близо 8 млн. лв. получават общините Бургас, Русе и Сливен по Програмата за подкрепа на социалното включване на роми и други уязвими групи. Парите са осигурени по Българо-швейцарската програма за социално включване на роми и други уязвими групи.
Споразуменията са били сключени днес между вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин и швейцарския посланик Денис Кнобел с представителите на три общини - Йорданка Ананиева, заместник-кмет на община Бургас, Кольо Милев, кмет на община Сливен и Пламен Стоилов, кмет на община Русе.
"Българо-швейцарската програма за сътрудничество е пример за добри практики в изпълнението и ефективността на проектите. Подкрепата на уязвимите групи у нас минава през включването им в обществения живот, в получаването на образование, ангажимент за работа, подобряване на здравеопазването и жилищните условия", подчерта вицепремиерът.
Одобрените общини ще изпълняват проектите за социално включване в партньорство с по-малки общини, неправителствени организации, работещи в сферата на здравеопазването, образованието и културата, както и със здравни заведения и университети. Контролът на проектите ще бъде съвместен.
"Швейцарското правителство подкрепя социалното включване на ромите в България. Българо-швейцарската програма за сътрудничество е с бюджет от над 8 млн. швейцарски франка", уточни посланик Кнобел. От българска страна тя се изпълнява съвместно с Министерство на труда и социалната политика, Министерство на образованието и науката и Министерство на здравеопазването.
"Чрез интегриран подход ще работим по различни аспекти на социалното включване, с фокус върху жените и децата, които са най-силно уязвими. Общинските проекти са насочени предимно към осигуряването на здравни услуги и достъп до образование", обясни швейцарският посланик. Той уточни, че освен подобряване качеството на самото образование, ще се подпомогне и включването на родителите и активната им роля в процеса.
Община Бургас ще изгради детска градина и ясла, като ще наблегне на обучението и работата на терен на здравните медиатори. В община Сливен ще използват средствата за построяване на комплекс с различни социални дейности за около 150 деца. Кметът на община Русе Пламен Стоилов увери, че "работата с маргинализирани и социално изключени общности е приоритет в работата на общинската администрация".
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59