2/3 от активите на пенсионните фондове и 20 млрд. лв. спестявания са зад граница 29.01 | 11:23

Реформаторите искат оставките на шефовете в БНБ и КФН заради изтичането на капитали

От Филипа Тодева

Необходимо е единно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори, и ако не я получим, чрез решителен акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото ни няма повече да страда от подобна безотговорност.

Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев.

Кънев критикува регулаторите БНБ и КФН, че са допуснали системното изтичане на капитал от банките и финансовите институции към банки в чужбина и към чуждите капиталови пазари.

"За годините на кризата, над 20 милиарда лева спестявания в банките напуснаха страната, а над две трети от активите на българските пенсионни фондове бяха инвестирани зад граница", отбеляза той.

Кънев изрази съмнения, че парите от спестяванията на българите са отишли за купуване на гласове и търговия с влияние.

"Резултатът от този модел на некомпетентност, професионална безотговорност и политическа корупция беше фалитът на четвъртата банка в страната и трайно разклащане на доверието в банковата и финансовата система", каза още той.

Лидерът на ДСБ критикува ръководството на КФН, което си позволи, вместо да поеме тежката отговорност за проваления си мандат, "да представи провала си като грозен персонален конфликт и да въвлече общественото мнение в махленска драма".

"Особено скандално е, че КФН пренебрегна правомощията си, когато трябваше да защити обществения интерес, но си позволи да злоупотреби с тях, за да наложи прекомерни санкции на медии, които разкриха бездействието ѝ", добави още той.

Той припомни и на колегите си депутати, че когато финансовите регулатори отказват да поемат отговорност, тя преминава върху тези, на които тежи техния избор – върху самите тях.

Водещи

Най-четени