Антоанета Василева: Конференцията "Балканите в XXI век – българският поглед" внася нещо ново в изследванията на процесите в Югоизточна Европа 18.03 | 16:42

Мотивира студентите да проявят интерес към тази проблематика

От Десислава Маданска

Антоанета Василева е професор по Световно стопанство и МИО в УНСС, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС. Тя е магистър по Международни икономически отношения (МИО) от УНСС и доктор по икономика. Специализирала е във водещи университети в Европа и Азия. Участва в множество международни проекти за обучение на мениджъри, академичен обмен и научни изследвания. Има редица публикации в страната и чужбина.

Какво предстои пред Факултет "Международна икономика и политика" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС)?

Факултет "Международна икономика и политика" има традиции в изследване на проблемите на Балканския регион. Тук работят много учени балканисти и в областта на политическите науки, и в областта на международните отношения, както и в международните икономически отношения. В този смисъл от една страна виждам нашия факултет като притегателен център за обучение на магистри и докторанти от съседните страни и от друга – превръщането му в център за балкански изследвания.

Самата конференция "Балканите в XXI век – българският поглед" е организирана с участието на Българското дипломатическо дружество, Национална асоциация за международни отношения, Студентската асоциация за изследване на международните отношения. На студентската конференция миналата седмица участваха представители от Софийския университет "Св. Климент Охридски", от военното училище, от Нов български университет.

Как си представяте този център?

Аз си го представям като център, който ще привлече и други колеги, които ще работят както по съвместни изследователски програми, така и по съвместни проекти.

Цели поставяли ли сте си?

Все още сме на първоначален етап, но бихме могли заедно да изследваме международната конкурентоспособност на региона. Сега в международните икономически отношения се говори не само за конкурентоспособност на държави, но и на региони. Това е единият аспект. Друг аспект би могъл да е издаването на някакъв обзор за икономическо развитие или барометър за социално-икономическото развитие на балканските страни. Представям си го като провеждане на регулярни срещи, конференции, издаване на информационен източник и защо не и център за обучение на докторанти и магистри.

Ние сме отворени за сътрудничество с други университети, неправителствени организации и с други заинтересовани страни.

Процесите в нашия регион ни подсказват да мобилизираме всички наши ресурси и да помогнем България да се утвърди като конструктивен фактор в развитието им.

Високо ценя усилията на всички организатори и съорганизатори на конференцията "Балканите в XXI век – българският поглед" да внесат нещо ново и положително в изследванията на процесите в Югоизточна Европа по начин, който мотивира всички студенти да проявяват интерес към тази проблематика и да се изграждат като специалисти в областта на международните политически и икономически отношения.

Студентите от факултет "Международна икономика и политика", включително и студентските организации, са изключително активни и са доказали интереса си да се включват в изследвания, проекти и научи прояви.  

Водещи

Най-четени