България договаря нова рамка за партньорство със Световната банка 01.06 | 15:11

Институцията ще подкрепи реформите в публичната администрация, съдебната система, здравеопазването, енергетиката, инфраструктурата и др.области

От Галина Александрова

България и Световната банка обсъждат нова Рамкова програма за партньорство, която ще определи подкрепата на финансовата институция през следващите пет години. Първата стъпка е изготвяне на систематичен анализ за страната ни. Това стана ясно по време на срещата на президента Росен Плевнелиев с вицепрезидента на Световната банка Лаура Тък.

Идентифицирани са три области с потенциал за генериране на промяна - подобряване на институционалната рамка за добро управление, включително в съдебната система, финансовия сектор, публичната администрация, както и на програмите за публични инвестиции, например в пътния и енергийния сектор; повишаване на професионалните умения на населението в България и по-ефективно и ефикасно осъществяване на публичните разходи, особено в областта на здравеопазването, дългосрочните грижи и пенсионното дело. Докладът "България: Систематичен анализ за страната" предстои да бъде публикуван.

Президентът Росен Плевнелиев отбеляза, че страната ни има огромен потенциал за икономически растеж и за развитие в различни сектори. Световната банка може да помогне на България с експертизата и с опита си по отношение на здравната реформа, заяви президентът. Росен Плевнелиев допълни, че финансовата институция може да подкрепи България и с опит при подготовката на българските проекти по инвестиционния план на Европейската комисия.

"България може да се възползва и от сътрудничеството със Световната банка по отношение на финансирането на малки и средни предприятия, развитието на иновациите, реформите във ВиК сектора, енергийната ефективност, както и в земеделието", посочи президентът.

От своя страна Лаура Тък подчерта традиционно силното и ползотворно сътрудничество на Групата на СБ с България. "Окуражаващо е да чуем, че България е силно решена да се възползва в пълна степен от възможностите, които й предоставя членството в Групата на Световната банка. Вдъхновяващо е да видиш постиженията на България през последните 20 години: само за две десетилетия страната осъществи преход от нововъзникваща пазарна икономика до държава-членка на Европейския съюз. Радваме се, че Групата на Световната банка е била и ще продължи да бъде сред стратегическите партньори на България", коментира Лаура Тък.

От присъединяването си към Групата на Световната банка през 1990 г. досега България е получила достъп до около 4 млрд. щ. д. финансиране в подкрепа на реформите в области като банково дело, приходна администрация, здравеопазване, социални грижи, защита на околната среда, преработвателна индустрия, преработка на селскостопанска продукция, инфраструктура и възобновяеми енергийни източници.

Най-четени