До 2050 г. една четвърт от тока на Земята ще е от АЕЦ 30.05 | 16:03

Рекорден брой участници на осмото издание на международния форум „Атомекспо”

От iNews.bg

Производството на електическа енергия от АЕЦ ще се увеличава в световен мащаб поне до 2050 г. Това стана ясно от думите на генералния директор на Световната ядрена асоциация (WNA) Агнета Ризлинг по време на откриването на осмото изложение "Атомекспо 2016” и съпътстващия го международен форум "Ядрената енергия като основа на безвъглеродния енергиен баланс", които се провеждат в Москва. Според нея през следващите 34 години производството на атомна ел.енергия ще продължи да се увеличава поне докато достигне дял от 25%. За тази цел ще бъдат изградени и много нови централи. Според Ризлинг на планетата ще бъдат построени реактори с обща мощност около 1000 гигавата. Което може да се сравни с нови 1000 блока като работещите в момента 5-и и 6-и на АЕЦ "Козлодуй”. В съвременната ядрена енергетика обаче се появяват и по-мощни от 1000-мегаватовите в нашата АЕЦ. Така че това би могло да доведе до по-малко от 1000 нови блока, но по-мощни сами по себе си.

По думите на Ризлинг изграждането на нови ядрени реактори означава и повече чиста енергия без въглероден двуокис. "Атомната енергия е втори източник на безвъглеродна енергия в света и е важно тя да бъде внедрена и в нови страни”, отбелязва генералният директор на WNA. Мнението й подкрепя и председателят на Световната асоциация на ядрените оператори (WANO) Жак Ригалдо. "Атомната енергия е една от опциите за намаляване на изхвърлянето на въглуроден двуокис в атмосферата”, отбелязва той. Ригалдо подчертава обаче и че пръв приоритет трябва да бъде ядрената сигурност. Шефът на WANO допълва и че по света има нужда от увеличаване на информацията и прозрачността по отношение на ядрената енергетика.

В своето приветствие Михаил Чудаков, заместник генерален директор на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) заяви, че ядрената енергия играе все по-голяма роля в света. "Тя може да бъде мост между традиционните източници на енергия и източниците на бъдещето. В света се експлоатират над 400 реактора. Вярваме, че тенденцията за изграждане на нови безопасни и надежди АЕЦ на глобално равнище ще продължи и за в бъдеще”, каза още Чудаков.

Тазгодишното осмо "Атомекспо” събира рекорден брой участници и изложители. В събитието са се включили над 4500 участници, гости и медии от 55 държави. "Това, че днес има толкова много делегати потвърждава важността на ядрената енергия и на темата за опазването на околната среда. Именно за това един от основните акценти на "Атомекспо 2016" ще бъде зелената енергия, енергията без въглероден двуокис. И се надявам участниците да се обединят около идеята ядреният отрасъл да е единен в подкрепата си за зелената енергия", заяви зам.-генералният директор на "Росатом” Кирил Комаров.

Водещи

Най-четени