Енергийният министър успокои - газова криза няма да има 15.12 | 13:44

Между „Булгаргаз“ и „Газпром“ няма никакви проблеми, каза Теменужка Петкова

От iNews.bg

Газова криза няма да има. Това успокои министърът на енергетиката Теменужка Петкова относно информации за задаващи се проблеми с доставките на синьо гориво за страната ни. По думите й между "Булгаргаз" и "Газпром" няма никакви проблеми, като до 22 декември ще бъдат изплатени два транша от по 19 млн. долара, с които да се предплати суровината за този месец.

Според нея е нормално от ноември до април да се тегли газ от хранилището в Чирен, като през останалото време там се нагнетяват запаси. Тя подчерта, че се теглят по 1-1,2 млн. кубически метра дневно при конструктивна възможност за 3,4 млн.

По отношение на проекта "Южен поток” Петкова заяви, че все още страната ни не е официално уведомена за решението на Русия да се откаже от тръбата. Тя посочи, че към момента не са налице два от най-важните документи – дългосрочният транзитен договор и икономическият модел.

Към момента БЕХ като акционер в "Южен поток – България” е дал около 25 млн. лева. Енергийният министър подчерта, че става дума за акционерно дружество, което има свои органи, с които да определи заплатите на служителите – в т.ч. и споменаваните в медиите хиляди левове заплати на част от тях.

Министърът каза още, че вдигането на цената на тока не е начинът, по който да се пълни в системата на енергетиката. Според нея енергийната ефективност ще бъде изключително полезна за намаляване на сметките.

По думите й положението в енергетиката е толкова сериозно защото цената на електроенергията се е използвала за потушаване на социални проблеми в продължение на години.

Министърът посочи, че енергийната комисия в парламента е приела законови промени, с които членовете на ДКЕВР ще се избират от парламента и така няма да има политическа намеса.

По думите й голяма част от дефицита в Български енергиен холдинг се дължи на проектите АЕЦ "Белене" и ВЕЦ "Цанков камък”. Тя обясни,ч е по времето, когато е оглавявала Агенцията за държавна финансова инспекция, е открила "стресиращи” данни по двата проекта, добавяйки, че докладите с конкретни имена на хора и фирми са отишли в прокуратурата и е започнало досъдебно производство. Петкова посочи, че те в момента "не са на постове и позиции, които да им позволяват да вземат решения за българската енергетика”. По думите й става дума за определени кръгове, които гравитират около този отрасъл.

Министърът каза още, че дълговете на НЕК са 3,5 млрд. лв. Очакваната загуба на компанията е около 600 млн. лева, а само от регулирания пазар се очаква да бъде около 850 млн. лева.

"Това е един дефицит, който е заложен, тъй като НЕК е общественият доставчик на електроенергия и той е длъжен да изкупува енергията на една цена и да я продава. Изкупува я на 190 лева и я продава за 125 лева. Сами разбирате, че няма компания в света, която да издържи подобна разлика в цените", обясни министърът на енергетиката пред bTV.

По думите й един от факторите за колапса в енергетиката се дължи на решенията, които ДКЕВР е взимала в миналото.

Най-четени