Кредитите ни най-често отиват за ремонт и обзавеждане 29.09 | 21:18

Плащанията по заемите са средно 150-200 лв. на месец

От Мария Стоянова

Кредитите ни най-често отиват, за да се покрият разходите по ремонт на дома и за обзавеждане. Това показват данните от проучване на финансовия портал "Моите пари", в което са се включили общо 1349 души.

24% от тях потвърждават, че заемите са им били за обновяване на жилището. 17% пък са търсили финансова помощ за покриване на текущи разходи, 11% - за покупка на недвижим имот, и 10% - за покупка на автомобил и др.

Най-често теглените кредити пък са в размер над 24 хил. лева. По отношение на размера на месечната вноска при 31% от потребителите тя е между 150 и 200 лв. Тези, които на месец плащат между 50 и 100 лв. или между 250 и 300 лв. са поравно – по 19%.

Според проучването 58 на сто от анкетираните са лоялни клиенти и нямат забавяния по плащанията на своите кредити. По отношение на начина на избиране на банка, от която да теглят кредит, хората най-често предпочитат това да е тази финансова институция, от която им се превеждат заплатите.

От друга страна, доста малко потребители обръщат внимание на годишния процент на разходите (ГПР) по заема, в който се включват освен договорената лихва и дължимите такси и комисиони към банките, като такса за разглеждане на документи, комисиони за обработка, годишни или месечни такси и др.

Интересна тенденция е, че все повече потребители обмислят да обединят всички свои заеми в един. Общо 38% от включилите се в проучването планират това. В същото време е отчетен ръст на интереса към застрахователни продукти при ползването на потребителски кредити, съобщава БТА. 67 на сто са потребителите, които са си направили застраховка "Живот", 49 на сто – застраховка "Злополука" и 39 на сто – застраховка "Безработица".

Същевременно 24% от хората, включили се в проучването, използват интернет банкиране, а 19% - дебитна карта. Половината от потребителите на кредити подчертават, че не биха кандидатствали повторно за потребителски заем, а 33% са на противоположното мнение.

Според проучването повечето потребители са на мнение, че условията по потребителските кредити не са се променили след влизането в сила на измененията в Закона за потребителския кредит. 58% от включилите се в него са на това мнение.

Водещи

Най-четени