Отменената такса за ВЕИ-тата ще оскъпи тока 01.08 | 10:14

Решението за премахване на налога беше скандално, смята министърът в оставка Драгомир Стойнев

От Мина Стойчева

Отменената 20-процентна такса върху печалбата на ВЕИ-тата ще оскъпи електроенергията за крайните потребители. Това потвърди енергийният министър в оставка Драгомир Стойнев в ефира на БНТ. Припомняме, че вчера (31 юли) Конституционният съд отмени налога. Той беше въведен от кабинета на Пламен Орешарски в началото на 2014 г. Делото беше образувано по искане на президента Росен Плевнелиев. Той сезира съда по този казус веднага след въвеждането на таксата от Министерския съвет.

Според Стойнев тази такса е била необходима и е имала конкретна цел. "Отмяната е скандална", коментира той. "Ние наложихме тази такса, защото зелената електроенергия излиза прекалено скъпо", допълни министърът в оставка.

Според неговите думи отмяната на налога неминуемо ще рефлектира върху сметките за ток на домакинствата. "Ще се вдигнат цените за крайните потребители", сигурен е той.

По отношение на друг актуален въпрос – този за споразумението за изграждането на VII блок на АЕЦ "Козлодуй" от американската компания "Уестингхаус", Стойнев подчерта, че страната ни няма никакви финансови ангажименти по договор с фирмата от САЩ. "Как да има като ние все още нямаме финансов модел за проекта?", попита икономическият министър в оставка.

На въпрос дали изглаждането на новия блок ще повлияе на цената на тока за българските потребители, Драгомир Стойнев обясни, че всичко зависи от финансовия модел. "Все още обаче нямаме никакви финансови ангажименти. Нямаме договор за проектиране, както и за строителство", повтори той. "Всичко може да се промени изцяло модела. Това зависи от новото правителство", допълни още министърът в оставка.

Стойнев подчерта, че изграждането на новата централа е неизбежно, ако страната ни иска да има ядрена енергетика. "Най-евтината електроенергия е тази, произведена от ядрените електроцентрали. След 20 години V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" ще спрат да работят. Ако не изградим нов блок до тогава, няма да имаме ядрена енергетика", подчерта министърът в оставка.

По отношение на това дали предлаганата от американската компания цена от 5 млрд. долара за осъществяване на проекта не е прекалено висока, той отговори, че това е най-ниската възможна за най-модерния реактор. По думите на Стойнев новият реактор ще бъде готов до 2022 г., най-късно 2023 г.

Икономическият министър в оставка подчерта, че всичко, свързано със VII блок, зависи от следващото правителство. "Това е първият такъв ангажимент за България, при който, ако нямаме акционерно споразумение, няма да бъде изхарчен нито един лев на българския данъкоплатец", подчерта Стойнев.

По думите на министъра в оставка страната ни трябва да има готовност за стартирането на строежа на "Южен поток", ако Европейската комисия разреши това. Така той обясни предприетите мерки по отчуждаване на земи покрай Варна, както и наемането на 2000 души за работа по газопровода. Според него страната ни се е защитила добре пред Комисията.

"Чакаме ЕК да си каже мнението и следващото правителство да прецени какво да правим", каза енергийният министър в оставка. По неговите думи няма как европейската институция да каже "не" по "Южен поток" само на България. "В такъв случай тя трябва да каже "не" на всички останали държави", допълни той. 

Водещи