Росен Плевнелиев още мълчи за EVN 07.04 | 09:32

Връзката между ЕVN, президента и кръга “Капитал” на Прокопиев далеч не е от вчера

От iNews.bg

Президентът Росен Плевнелиев така и не даде обяснение за тайната му среща с втория човек на EVN във Виена.

Държавният глава лежерно пропусна основния въпрос: как е защитил държавния интерес на тази частна среща, докато ДКЕВР иска от австрийците общо 216,6 млн. лева, дължими на НЕК.

Плевнелиев се измъкна по терлици с клишето, че всички инвеститори за него били равни. След въпросната среща, състояла се на 20 март в петзвездния Грандхотел "Виена”, EVN мина в настъпление. Дружеството отказа да плати на НЕК, заплаши, че ще съди държавата за 1 млрд. евро неустойка, ако му бъде отнет лицензът, и накрая поиска скандалното увеличение на цената на тока средно със 7,9 на сто от 1 юли.

От централата на ЕVN във Виена вече две седмици се носи пълна мъгла. Не последва отговор на нито един от въпросите на в. "Телеграф” - кой е инициаторът на срещата и кога беше тя съгласувана с протокола на президентството, стана ли дума на нея, че ДКЕВР иска да отнеме лиценза на дружеството, и защо пресцентърът на австрийския концерн не излезе с официално съобщение за срещата на изпълнителния директор Щефан Шишковиц с българския държавен глава. Мълчанието идва на фона на скандалните разкрития на соцлидера Сергей Станишев, че само през 2010 г. ЕРП-тата са изнесли над 3 млрд. лева от България.

Задкулисните контакти на Плевнелиев с ЕVN разбуниха политическата сцена у нас. И отляво, и отдясно имаше призиви за оставката му. "България без цензура” прати сигнал до главния прокурор за нерегламентираната среща, а "Атака” събира подписка за анкетна комисия в парламента. Депутати се питат дали не е застрашена националната сигурност, понеже частната среща не се вписва в конституционните правомощия на държавния глава. Президентът трябва да пази националните интереси, включително и в енергетиката, а в същото време действията му наподобяват търговия с влияние, смятат юристи. Според тях може да му се иска импийчмънт за държавна измяна.

Връзката между ЕVN, Плевнелиев и кръга "Капитал” на скандалния енергиен олигарх и семеен приятел на президента Иво Прокопиев далеч не е от вчера. Свързаното с Прокопиев дружество "Булброкърс” беше посредникът, който реализира в края на 2012 г. приватизационната сделка за миноритарния дял от 33% на държавата в трите ЕРП-та. Хазната получи от продажбата малко над 94 млн. лева, като 99% от акциите бяха изкупени от ЕVN. Абсурдът в случая е, че първоначално австрийците предлагаха двойно по-висока цена за акциите от тази, на която впоследствие ги купиха след намесата на "Булброкърс”.

Според шефа на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев пазарната цена е около два пъти по-висока от реалната сума, за която са продадени миноритарните дялове, като държавата е загубила около 88 млн. лева. Скандалният въпрос, който вече изисква ясен отговор, е в чии ръце отиде тази комисиона.

Бизнесът от години свързва Шишковиц и Прокопиев. Преди да стане вторият човек в централата на ЕVN, австриецът беше председател на Управителния съвет на EVN България. В това си качество той беше част от организацията КРИБ, чийто шеф по това време беше именно Прокопиев. КРИБ от своя страна е свързана с Шишковиц чрез друга организация ¬ Виенския икономически форум. Този форум беше и сред организаторите на лекцията на Плевнелиев във Виена. През 2008 година една от фирмите на скандалния олигарх "Алфа финанс холдинг” подписва споразумение с австрийската банка "Хипо инвестмънт банк” АГ, с което трезорът заявява готовност да придобие 30% от дъщерното дружество на "Алфа” ¬ "Финансиа Груп” АД.

Последното е създадено, с цел да регистрира търговска банка у нас. Първоначалният замисъл бил съсобственик в нея да бъде американската "Грамърси Файненшъл Груп”. БНБ обаче отказва да им даде лиценз. Затова по-късно Прокопиев привлича като бизнеспартньори австрийците. Шеф на надзорния съвет на австрийската банка в момента е прекият началник на Шишковиц в EVN - Буркхард Хофер, а банката е 100% собственост на провинция Долна Австрия, която държи и 51% от ЕVN. През 2010 г. обаче австрийците се отказват от съдружието с Прокопиев и продават на фирмата му "Алфа финанс” дяловете си във "Финансиа груп” АД. Любопитен е и фактът, че освен като бъдеща търговска банка дружеството "Финансиа Груп” е записано в Търговския регистър и като собственик на "Булброкърс”.

Сега кръгът "Капитал” се опитва да реанимира протестите особено около изборите за Европейски парламент, за да скрие фалита си. В това си начинание той залага на "Протестна мрежа”, на Реформаторския блок на Кунева и на ГЕРБ.

Политическата връзка между тях е социологът Цветозар Томов, избран за член и говорител на ЦИК именно от партията на Борисов, а криминалната - бившият шеф на "Напоителни системи” Георги Харизанов, който беше пуснат от ареста под гаранция от 7000 лв., заради афери в подопечното му предприятие. Тъкмо той беше обвинен, че е докарвал агитки от провинцията на протестите в София.

А друг герой на митингите срещу кабинета Бисер Миланов-Петното призна пред комисия в НС, която разследва връзките на Бойко Борисов със скандалния арестант, че летните протести срещу правителството са били платени. На закритото заседание Миланов потвърди, че е имал среща с лидера на ГЕРБ. Особено дейна в реанимирането на протеста е и Ивет Добромирова, говорителката на служебния кабинет на Марин Райков. Тя преди време бунеше Ранобудните студенти, а сега дори е взела офис срещу Народното събрание.

Водещи

Най-четени