Хващат цаката на незаконните горива с граждански контрол в бензиностанциите 29.07 | 18:37
Касови бележки с QR код ще издават кой крие обороти и данъци, ще ги завъртат и в лотария
НАП планира да привлече гражданите в трудната борба с контрабандата на горива. Идеята е залегнала в нова наредба за фискалните устройства, публикувана за обществено обсъждане.
Всички бензиностанции ще бъдат задължени да издават касови бележки с QR код, а всеки шофьор, който зарежда автомобила си, ще може с помощта на смартфона си да сканира кода и веднага да провери дали покупката му е отчетена в системата на НАП. Това са мотивите на Министерството на финансите към проектонаредбата.
Планира се QR кодовете да станат задължителни от септември 2018 г.
Целта е да се стимулира гражданският контрол срещу сивия сектор, обясняват от фискалното ведомство.
С QR кодовете ще може да се участва в лотарията на НАП, обясни говорителят на приходното ведомство Росен Бъчваров пред "Сега".
Все още обаче не е ясно как точно трябва да реагира будният гражданин, ако открие, че е заредил от некоректна към бюджета бензиностанция. "Това ще бъде описано допълнително", каза Бъчваров.
Промените, предлагани в наредбата, ще принудят компаниите от петролния бранш не само да въведат касови бележки с QR код, но и да направят цялостни нововъведения в системите и уредите, индикиращи пътя на горивото, количествата и оборотите. Всяка бензиностанция ще трябва да прелицензира електронната си система с фискална памет пред НАП и Българския институт по метрология (БИМ).
Това според МФ се налага, защото инспекторите от двете ведомства са установили много случаи на манипулиране на уреди и умишлено прекъсване на връзките в системата, при което не се отчитат продажби на гориво и се избягва плащането на ДДС и акциз.
Всяка бензиностанция ще трябва да изработи наново схема на връзките между касовите апарати, колонките и уредите за измерване на горивото в резервоарите, като тази схема трябва да бъде одобрена от НАП и БИМ.
Схемата трябва да се съхранява във всяка бензиностанция и при поискване да бъде представяна на инспекторите, за да се сравни дали действителното положение отговаря на одобрената конфигурация. Отделно всяка промяна в схемата ще подлежи на допълнително одобрение.
Затяга се и достъпът до устройствата и връзките. Само техници от оторизиран сервиз, притежаващи уникален сервизен ключ, издаден от производителя или вносителя, ще могат да пипат системата.
Електронните системи с фискална памет на бензиностанциите трябва да бъдат така програмирани, че при прекъсване на връзката между резервоарите, колонките и касовите апарати, пистолетите за зареждане на колите автоматично да блокират.
Наред с това в НАП трябва да се получава по електронен път информация за наличните горива при спиране на системата, както и на горивата при нейното рестартиране. Целта на всичките тези промени е да не може да се продават горива без да се отчитат.
Предложените промени в наредбата се очаква да повишат приходите от ДДС в бюджета с 10%, което представлява приблизително увеличение със 150 млн. лв., пише в мотивите към проекта.
По предварителни оценки еднократните разходи на бензиностанциите за изпълнение на новите изисквания ще бъдат около 122 млн. лв. Срокът е до края на септември 2018 г.
Водещи
-
Очаква ни "класически" януари: Месечна прогноза за времето
Вижте кога ще е най-студено
29.12 | 18:00
-
Волф Месинг предсказал: От мъж със сини очи зависи дали ще доживеем до 2027 г.
Пророкът също предрекъл сближаването на три световни сили – орела (САЩ), дракона (Китай) и...
29.12 | 17:45
-
Паркирането под Седемте езера поскъпва двойно за ЧНГ
От 5 лева става 5 евро, Синята зона в курортния град Сапарева баня пък от 1 лев става 1 евро...
29.12 | 17:15
Най-четени
-
Кристин Лагард за еврото: Чакането на България почти приключи
Президентът на ЕЦБ определи момента като исторически етап, който укрепва търговията,...
29.12 | 14:20
-
Фон дер Лайен заяви, че трябват "железни" гаранции за сигурността на Украйна
Тя зааяви това след видеоконферентен разговор с президентите на Украйна Володимир Зеленски и...
29.12 | 10:32
-
Симеон Матев: Климатичните аномалии се превръщат в норма
По думте му 2025 ще бъде сред петте най-топли години в България
29.12 | 11:15
-
Вигенин за еврото: След няколко месеца ще видим, че нищо драматично не се е случило
Всички ще свикнем
29.12 | 11:00