Финансови корекции по европроекти ще могат да се обжалват пред български съд 29.07 | 18:46

Въвеждат еднакви регламенти за всички оперативни програми, финансирани от ЕС

От Ростислава Иванова

През новия програмен период бенефициентите по европроекти, на които са наложени финансови корекции за констатирани нарушения, ще могат да обжалват санкцията по Административно-процесуалния кодекс (АПК). Това предвижда правителствен проект на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), по известен като Закон за управление на еврофондовете, който бе одобрен на днешното редовно заседание на Министерски съвет.

До момента бенефициентите нямаха право да оспорват решенията на управляващите органи и Европейската комисия за наложените им санкции. Това доведе миналата година до поголовни наказания за общини заради нагласени обществени поръчки, а в последствие се оказа, че не всички са свързани с корупция и злоупотреба с евросредства. Въпреки това Брюксел отказа финансиране, а част от общините трябваше да връщат и усвоени пари, което се пое от бюджета.

Друг съществен момент в проекта, вносител на който е вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев, е, че се допуска частично налагане на финансова корекция по отделна дейност в даден проект, а не за цялата сума. Това ще е възможно, когато констатираните грешки не са свързани със злоупотреба с еврофондове. Проектозаконът предвижда и възможността за спиране изцяло на финансирането от еврофондовете.

Управляващите органи по оперативни програми към ресорните министерства пък ще могат по собствена инициатива да правят проверки на бенефициентите при съмнения за нередности. Това е свързано с другата основна цел на Закона за управление на еврофондовете – засилен и по-ефективен контрол при разходването на средствата.

Припомняме, че България отнесе много критики от Еврокомисията заради занижен контрол при управлението на еврофондовете и рекордните нарушения на общините по проекти за градско развитие, свързани предимно с опорочени обществени поръчки. 2013 и 2014 г. бяха рекордни по отношение на отчетените от Брюксел нарушения и наложени на страната финансови санкции – по общински, частни и дори министерски проекти.

Сериозни нарушения бяха открити по Ооеративни програми "Околна среда", "Регионално развитие" и "Иновации и конкурентноспособност", чиито бюджети ЕК замрази временно или частично. Финансирането по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) не беше спряно от Брюксел, тъй като страната превантивно си наложи финансови корекции по проекти на селски общини и частни бенефициенти.

Друга важна задача на закона е да регламентира реда за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ от еврофондовете, който да е еднакъв за всички управляващи органи и по деветте оперативни програми. В първия програмен период регламентите за всяка една от програмите, по които ЕС ни подпомагаше, бяха различни.

Регламентират се и взаимоотношенията между различните управляващи органи по всички оперативни програми, както и между отделните органи и бенефициентите при изпълнение на проектите.

 

 

 

Водещи

Най-четени