Ами, сега?! Марин Райков си няма магическа пръчка 13.03 | 14:49

Не могъл да реши всички проблеми за три месеца

От Филипа Тодева

Не съм аз този, който в някакъв много кратък срок от три месеца, с магическа пръчка ще реши всичко. Не бих и обещавал такива неща. Това каза служебният министър-председател и министър на външните работи Марин Райков, който прие поста от досегашния министър Николай Младенов, предаде агенция "Фокус”.

"При всяко положение, ще се опитам да има чуваемост към всички, без значение - какви са били нашите лични и служебни взаимоотношения през последните 26 години, откакто съм в системата”, каза Райков, обръщайки се към екипа на МВнР.

Той посочи, че основна задача пред него е да бъде внесена категорична увереност сред европейските ни партньори и съюзници, че България ще продължи да изпълнява своите партньорски и съюзнически ангажименти точно толкова пълноценно и ангажирано, колкото го е правила досега – и в рамките на Европейския съюз, и в рамките на НАТО.

Първата задача на заместник-министъра Иван Найденов, който запазва поста си в министерството, беше да се подготвят документите за Европейския съвет.

"Както се казва на български – "it’s simply business as usual”, смята Ряйков, като представи Найденов като човек, който е работил с различни екипи и правителства.

"Той е бил политически директор при друго правителство с коренно различна ориентация, не искам да го споменавам. Става дума за човек, който, по мое лично убеждение, е изключително департизиран и концентриран върху темите, свързани с националния интерес”, каза премиерът.

Той отбеляза, че създаването на обществен съвет към Министерски съвет ще бъде задача на новото правителство.

"Самият аз съм категорично решен да потърся начин за структуриране на работата на подобна формация към Министерски съвет. Няма да пожертвам усилия и най-важното – няма да пожаля търпение и здрави нерви, за да го постигна, защото съм изключително добронамерен”, каза Райков, но предупреди, че няма да допусне никаква арогантност по отношение на протестиращите.

Едно от техните искания бе промяна в модела на управление на държавата.

"Искам да разсея всякакви илюзии, че ние ще хвърлим на земята цялата държавна структура и ще започнем някакви екзотични иновации по отношение на начина на функциониране на държавността”, каза той в това отношение.

"Няма да прибягваме към безразборни национализации, които биха ни върнали назад, и които биха поставили под въпрос бъдещите инвестиции на нашите партньори. Това обаче не означава, че ние ще оставим без последствия съмненията на голяма част от българските граждани относно начина на функциониране на ЕРП-тата, относно начина, по който те образуват и извършват своята дейност”, каза още той.

По негово мнение тезата за разтрогване на договори по силата на някакъв външен популистки натиск, не може да бъде възприемана в Европейския съюз като убедителна. Най-малкото, защото в правото има един принцип, който от римско време цари – договорите трябва да се изпълняват.

Според Райков ние трябва да се научим, че договорите са свещени и неприкосновени, освен когато се създадат достатъчно правни основания да се върви към някакъв друг тип реакция. "Какво означава национализация примерно на EVN? Това е държавна австрийска компания? Как да одържавим една национална австрийска компания?”, попита той.

Водещи

Най-четени