БСП започва подписка за спирането на сделката за ЧЕЗ 01.03 | 15:27
Борисов да се извини на народа, в по-унизително положение не сме били, каза Нинова
Започваме подписка сред българите за спиране на сделката с ЧЕЗ. Това съобщи председателят на БСП Корнелия Нинова в централата на партията след срещата си с чешкия посланик Душан Щраух. Лидерът на левицата обясни какви са начините на действие оттук - нататък: "ЧЕЗ и Гинка Върбакова, по взаимно съгласие, да развалят договора си, да стартира нова процедура и тогава държавата да се включи, като един от евентуалните купувачи. Вторият вариант е Гинка Върбакова да прехвърли всичките си акции на държавата. И в двата случая за 3 милиона българи националната и енергийна сигурност са поставена в зависимост или от ЧЕЗ, или от Гинка от Пазарджик. Това е абсурдно." Нинова обясни, че левицата работи по вариант, в който българският народ не е само пасивен наблюдател за съдбата си, а е активен участник.
"От няколко дни, с авторитетни юристи по европейско право и по търговско право в България, обсъждаме и подготвяме за внасяне колективен иск в съда, български или чешки, както решат специалистите, и искаме да се спре сделката”, заяви Нинова. Тя обясни, че КЗК се управлява от майката на депутат от ГЕРБ, а КЕВР вече е с позиция, че законът не позволявал това. "Какво да очакваме от тези институции, които на всичкото отгоре са проспали сделката. Затова ще се обърнем към български или чешки съд и започваме подписка в цялата страна от български граждани - клиенти на ЧЕЗ, които смятаме, че могат да бъдат по делото трета заинтересована страна и да внесем колективен иск за спиране на сделката”, поясни Нинова.
"Връчих на чешкия посланик позицията на БСП във връзка с продажбата на ЧЕЗ. Тя е от 2004 г. и не е променяна. Ние искаме българската държава да има контрол в този сектор”, каза Нинова след срещата в централата на партията. Тя добави, че освен позицията на партията е задала и въпроси на посланика- дали е спазено чешкото законодателство при продажбата на компанията, какви гаранции са дадени, от кои банки и офшорни компании са се ангажирали със сделката и изпълнила ли е ЧЕЗ задължението си по договор - да предупреди предварително писмено българското правителство, преди да пристъпи към продажбата. Посланикът е поел ангажимент да предаде писмото пред чешкото правителство.
"Отговорността за случилото се не е на правителството на Чехия, а на България и персонално на Бойко Борисов. През последните дни се оплетоха в лъжи. Вчера премиерът ни беше изобличен и от чешкия министър – председател. Това е абсолютно непростимо за европейска държава. Също от чешка страна, беше изобличена и лъжата на ГЕРБ, че Българската банка за развитие нямала отношение към сделката. Щом държавната банка има, значи и държавата, и правителството на Борисов има”, категорична бе Нинова. Според нея премиерът действа панически в две посоки, за да се спаси. "Първо, традиционно хвърля вината на друг и каза, че някакви "гадове" искат да го свалят от власт. Кого наричате "гадове", г-н Борисов? Защото през 2013 г. ви свали от власт българският народ с протести. И онези момчета, дето се самозапалиха като факли и изгоряха, и те ли са "гадове"?”, попита Нинова и допълни, че най-малкото, което може да направи Борисов, е да се извини на българския народ. "Разбираме, че енергийната и националната ни сигурност, както и животът на българите са поставени на колене пред Гинка от Пазарджик. Самият Борисов се докарал до там- да се моли на Гинка от Пазарджик. Мисля, че в по-унизително положение не сме били никога”, каза лидерът на БСП.
Водещи
-
Фалшиви евробанкноти са иззети при опит да бъдат прокарани в обращение в Пловдив
В четвъртък следобед от офис на финансова институция на територията на жилищен район „Тракия“...
23.01 | 17:59
-
Радев: Не могат да спрат вълната, много сме и сме заедно
Румен Радев е български генерал-майор от Военновъздушните сили. Стига до поста командващ ВВС.
23.01 | 17:40
-
Деси Радева с първи думи след оставката
Както стана ясно, днес Румен Радев напуска президентството и правомощията на държавен глава...
23.01 | 16:59
-
Грипната епидемия в област Добрич няма да бъде удължавана
При поява на симптоми на грип или ОРЗ от РЗИ – Добрич апелират да се търси лекарска помощ,...
23.01 | 16:45
Най-четени
-
Кой е мъжът на президента Илияна Йотова?
Илияна Йотова официално стана първата жена президент на България
23.01 | 13:42
-
Иван Демерджиев направи безпрецедентна заявка за масова кадрова чистка в системата на МВР, ако отново оглави ведомството
Бившият вицепремиер атакува кабинета "Желязков" заради пакта с Тръмп
23.01 | 10:15