В проекта на МОН: 4 години само българска литература в горните класове. А до тогава? 15.02 | 17:23

Новата програма набляга на езиковата грамотност и комуникативните умения на учениците, уверяват от просветното министерство

От Ростислава Иванова

Българска литература да се изучава повече от четири години - изцяло в 7-и, 10-и, 11-и и 12-и клас, но също и с отделни текстове в останалите класове. Това предвижда проектът на Министерството на образованието и науката (МОН) за новите учебни програми по български език и литература и по история и цивилизации за 2-и, 6-и и 8-и клас, чието обществено обсъждане започна от днес във Враца.

В дискусията участваха директори, учители, родители и експерти от областите Враца, Монтана, Видин, Плевен и София-област, експерти от дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" в МОН и новият зам.-министър на образованието и науката Диян Стаматов, който доскоро бе любимият училищен директор в страната..

Досега такъв сериозен акцент върху българската литература не е имало и разпределениeто ще се фокусира именно върху нея заради външното оценяване, обясниха от пресцентъра на образователното министерство.

За първи път в програмата е разписано ясно разпределение между часовете за литература и часовете по български език. Целта е да бъдат решени проблемите с грамотността на учениците. Обособени са и часове за комуникационни способности по няколко часа седмично, за да може децата да добият умения за справянето си като граждани в реални ситуации, обясниха още от министерството.

Зам-министърът призна, че сроковете за обсъждане на програмите за трите класа са кратки, но това се налагало от факта, че за изготвянето на качествени учебници в Закона за предучилищното и училищното образование също са разписани ясни срокове.

"За да има добри учебници за учебната 2017/2018 г., когато ще влезе в сила реформата за 2-и, 6-и и 8-и клас, трябва да намерим съгласие по учебните програми сега - до средата на март", подчерта Стаматов. До момента обаче в МОН не са постъпили никакви писмени становища по новите учебни планове.

"Този закон буксуваше 15 години - тъкмо тръгне и се връща. Не можем да си позволим това повече. Законът е факт и сроковете ще бъдат спазени", категоричен бе зам.-министърът. Така Стаматов отговори на издателите, които настояват за отлагане на новите учебници.

 

Водещи

Най-четени