В челната шестица на ЕС сме по собственост на жилища 03.11 | 10:48
Всеки 8-ми българин обитават свой дом, 1/3 от населението ни е концентрирано в 6 града
Близо 85% или повече от 8 от 10 българи обитават свое собствено жилище, при среден показател за ЕС от 70% или 7 от 10 европейци. Това показва анализ на европейската статистическа агенция Евростат за състоянието на жилищния фонд в Евросъюза през 2016 г.
Според евростатистиката около 54,5 на сто от населението у нас живее в къщи, а 45,5 на сто обитава апартаменти в блокове.
От притежаваните от българите над 3,9 млн. броя жилища - 2,6 милиона са в градовете и около 1,3 милиона - в селата.
При население у нас в края на миналата година малко над 7,1 милиона души - 5,3 милиона българи /73 на сто от населението/ са обитавали жилища в градовете и около 1,8 милиона /23 процента/ - в селата.

Броят на селата у нас през миналата година е бил малко под 5000, като 157 села изцяло са били без население, а в 1148 села у нас са живеели между 1 и 49 души. Градовете у нас са били 257, а тези с над 100 000 души - шест. Въпреки това в тези шест града са живеели около 34% от населението на страната.
Според данни на родната статистика - за последните 5 години броят на притежаваните от българите жилища се е увеличил с над 44 хиляди. В края на миналата година у нас е имало 3 943 989 жилища, а през 2011 г. те са били 3 899 759.
Средният размер на жилищната площ, която българинът е обитавал, е била около 72 кв. м., като с тази площ у нас е имало приблизително около 2 млн. жилища.

През 2016 г. 41 процента от населението на Европа е населявало изцяло в градовете, докато 31 процента са живеели в градове и предградията, а 28 на сто - изцяло в селски райони, отчита Евростат.
В ЕС мнозинството от хората през 2016 г. са били собственици на жилищата си, като близо 70 процента са притежавали собствен дом, докато 30 на сто са наемали жилището си или 7 от 10 граждани на ЕС са имали собствен дом.
Най-голям дял от населението, притежаващо свое собствено жилище, е регистриран в Румъния - 96 процента собственици, пред Литва - 90 процента, Словакия - 89,5 процента и Унгария - 86,3 процента.
Въпреки високият процент собствени домове - румънците са най-притеснени откъм жилищна площ едва 44 кв.м. средно на човек - при среден показател за ЕС - 96 кв.м.
На другия край на скалата - едва над половината от населението, което живее в Германия /52 процента/ , Австрия /55 процента/, Дания /62 процента/, Великобритания /63 процента/ и Швеция /65 процента/ - е притежавало собствен дом.
В някои страни на ЕС повече от половината от населението живее в жилища, които са с ипотека или заем - в Швеция този дял е 61 на сто, в Холандия - 59 на сто, в Дания - 50 на сто.
В голяма част от държавите членки болшинството от населението живее в къщи през миналата година, като най-висок процент е регистриран в Ирландия - 92,5 на сто и Обединеното кралство - 85 на сто, следвани от Хърватия - 80 на сто, Белгия - 78 та сто и Холандия - 76 на сто.
Най-малък процент хора /под 50 на сто/ живеят в къщи в Испания, Естония, Латвия и Литва, отчита Евростат.
Водещи
-
Бабикян: Правителството падна, но съдебната система остава завладяна
Всяко поколение трябва да дава своя данък за демокрацията ни, смята той
18.12 | 20:15
-
Д-р Николай Михайлов: Протестът не решава политическите въпроси, а отнема от и бездруго осакатения труден бюджет
Бойко Борисов има една версия за себе си в критична ситуация, че представлява боцман на борда...
18.12 | 20:00
Най-четени
-
Официално приеха осемте F-16 в авиобаза "Граф Игнатиево"
18.12 | 13:28
-
"Или пари днес, или кръв утре" - ключова среща на ЕС за финансиране на Украйна със замразени руски активи
„Путин разчита на нашия провал. Не можем да си го позволим“, заяви Кая Калас
18.12 | 13:10
-
България представя първите осем изтребителя F-16 Block 70
Преди дни в страната пристигнаха и последните два самолета от първата партида, с което...
18.12 | 10:45