Вестниците премълчавали новини за ACTA, премиера и банковата система 12.07 | 14:54

Фондация "Фридрих Науман" направи анализ на печатните медии у нас

От Ивелина Георгиева

В печатните медии са слабо застъпени темите с кадруването в съдебната система, насилие над ромите и дори ACTA. Това е извод от проучване на Фондация "Фридрих Науман" и Института за модерна политика. Анализът беше представен на специална пресконференция днес (12 юли).

В периметъра на изследването попадат два седмичника и 8 ежедневника - "Телеграф", "Монитор", "Стандарт", "Новинар", "Труд", "24 часа", "Сега", "Дневник", "Капитал" и "168 часа".

Според авторите на изследването причината за по-слабото отразяване на проблемите със споразумението ACTA например, е липсата на кореспонденти на повечето печатни издания в Брюксел. Вестниците не са проследили и изготвянето на българската позиция по темата.

Едно от изключенията по отношението на премълчаването на някои теми в областта на съдебната система е случаят с Владимира Янева, който е бил широко отразен от медиите у нас. Като добър пример авторите на анализа посочват още и публикации, свързани с некоректно отношение на мобилни оператори, отнемането на лиценза за работа на "Лукойл", както и европейските фондове и злоупотребите с тях.

В печатните медии обаче не се правят разследвания за състоянието на банковата система, нито по отношение на публикациите от WikiLeaks, свързани с премиера Бойко Борисов, или за кариерата на неговата бивша спътница в живота Цветелина Бориславова, допълват от Фондацията.

Не се търси истински или не са публикациите в WikiLeaks, а колкото за Цветелина Бориславова се публикуват само новините около сделката с Българо-американска кредитна банка, но без да се правят разследвания за миналото й.

След този анализ изводите от проучването е, че медийната среда у нас е ограничена.

Водещи

Най-четени