Вложителите в КТБ: Прокурори, съдии, министри, депутати, шефове на силови ведомства 09.02 | 20:20

Синдиците публикуваха списъците, в бившата банка на властта преференциални лихви са ползвали партии, държавни дружества и дори банки

От iNews.bg

Синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) публикуваха списъците с имената на политици, магистрати и на партии, които са имали отношения с банката. Оповестен е и списък с търговски дружества, които са имали депозити и кредити в обявената в несъстоятелност банка.

Първият списък, качен на интернет страницата на Фонда за гарантиране на влоговете, е на кредитите и депозитите на лица, които заемат висши държавни и други длъжности. Той е съставен въз основа на сведения, предоставени от председателя на Сметната палата.

Първият списък е разделен на три файла – политически партии, физически лица и юридически лица. Вторият списък съдържа консултантски договори, договори за наем и други контракти, сключени между КТБ и същия кръг лица. И двата списъка са за период от пет години преди датата на отнемане на лиценза на банката.

Данните показват, че пари в КТБ имат редица финансови институции, включително банки, финансови фондове и застрахователи.

В списъка с физическите лица, които трябва да декларират имуществото си, се виждат имената на редици магистрати, депутати, кметове и общински съветници. Очаквано там присъстват сметките на министъра на културата Вежди Рашидов, както и на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Прокурорите от ВСС Албена Кузманова и Албена Костова и бившите министри на транспорта Александър Цветков и на здравеопазването Божидар Нанев са сред лицата с влогове.

Влогове в КТБ са имали редица експерти или техни близки, участвали в държавни енергийни дружества и ресорната регулаторна комисия. Също така има множество имена на представители на ДАНС, прокуратурата и съдилищата в страната.

Сред имената е и съпругата на подуправителя на БНБ Димитър Костов – Елка, за която се вижда, че е имала трудови взаимоотношения с КТБ.

Според данните депутатът от ДПС Делян Пеевски е имал няколко влога – от 174 лева, от 19 914 лв., от 97 евро, от 254 евро и 313 долара. Разрешеният размер на кредитите му в евро и в долари е бил съответно 25 000 и 20 000. От тези пари Пеевски е изтеглил и впоследствие погасил 20 345 евро и 20 086 долара.

Един от крупните вложители в КТБ е синът на министъра на отбраната от правителството на Филип Димитров – Александър Сталийски, с влог от 13,6 млн. евро.

Евродепутатът Николай Бареков има 1,8 млн. евро.

Моделът и телевизионна водеща Виолета Сечкова пък е имала два влога – за 7 млн. лева и за 6,8 млн. евро. Два влога е притежавал и бившият образователен министър Даниел Вълчев от правителството на тройната коалиция. В банката той е държал 61 613 лв. и 52 982 евро.

Бившият омбудсман Гиньо Ганев пък притежавал близо 184 000 лева.

В списъка е и бившият шеф на Националното следствие Ангел Александров, замесен в скандала за искани от "Булгартабак" поръчки за фирми, посочени от тогавашния зам.-министър на бедствията и сегашен депутат от ДПС Делян Пеевски - в момента сред акционерите на "Булгартабак". Друг директор на Националната следствена служба – Бойко Найденов, също си и държал парите в КТБ, както и бившият шеф на ДАНС Боян Ангелов.

След вложителите е и съпругата на бившия шеф на енергийния регулатор Боян Боев. Редица кметове, сред които и карловският - Емил Кабаиванов, заместник-кметове, депутати, районни прокурори и следователи също са в списъка с вложителите.

В списъка с политическите партии, държали парите си в КТБ с най-голяма сума - 1.367 млн. лв. е НДСВ, следвано от Земеделския народен съюз – с почти 1.333 млн. лв., областният съвет на БСП във Варна, който е имал 1.065 млн. лв., партията на музиканта Светльо Витков "Глас Народен" е имала на влог 850 000 лв., ДСБ е държала 146 000 лв., а СДС – 85 000 лв.

Другите два списъка са за размера на влоговете и кредитите на юридическите лица и за консултантски договори, договори за наем и други възмездни и безвъмездни договори, сключени между КТБ и заемащи висши държавни и други длъжности.

В първия списък голяма част от влоговете са на "Булгартабак холдинг" и негови дъщерни дружества, както и на "Трейс груп Холд" за десетки милиони лева и евро, има пари и на "Петрол холдинг". Фалиралият завод "Химко", купен наскоро от Делян Пеевски, също е държал средства в КТБ. Централна кооперативна банка (ЦКБ) е със стотици милиони на влог във фалиралата банка, доста по-скромни са депозитите на Първа инвестиционна банка.

 

 

Водещи

Най-четени