Все повече кандидат-студенти имали говорни дефекти 21.07 | 13:15

До 10% от кандидатстващите не могат да произнасят някои букви

От Таня Георгиева

Между 5 до 10% от явяващите се на устен изпит кандидат-студенти имат говорни проблеми. За това съобщи Стоян Долапчиев, логопед, преподавател във Великотърновския университет по дисциплините "История на педагогиката” и "Управление нa образованието" и член на комисията за говорни и комуникативни умения.

По думите му тази година има сериозни кандидат-студенти, които са се подготвили, мотивирани са и знаят какво кандидатстват. Но наред с добрите резултати има едно снижаване спрямо предишни години.

Оказва се, че най-неправилно са изговаряни звуковете "р" и "л", като "л" по-често се изговаря "уъ". Понякога "ч" и "ш" също се произнасят неправилно. Има бързоречие. В някои случаи се среща заекване... Зад всичко това се оказва, че има дълбоки психически проблеми, е категоричен специалистът, затова е необходима съвместна работа на логопед, психолог, педагогически съветник, психотерапевт. За съжаление тези проблеми трябва да се решават в детската градина и в началното училище, смята логопедът.

Той уточни специалностите, за които се изисква полагането на изпит за говорни и комуникативни възможности. Те са четири: "Предучилищна педагогика с чужд език", "Начална училищна педагогика с чужд език" - редовно обучение, "Предучилищна и начална педагогика" и "Социална педагогика" - редовно и задочно обучение и в двете специалности.

Изпитващите изискват от кандидат-студентите да се представят - откъде са, какво са завършили, какво кандидатстват и защо са се насочили към вече споменатите педагогически специалности.

Опирайки се на практическия си опит като логопед, Стоян Долапчиев е на мнение, че няма нерешими проблеми, дори и говорни. Консултирал е хора между 3- и 30-годишна възраст Не отрича, че при големите нещата стават по-бавно заради затвърдения неправилен говор, но по думите му "при нервната система има гъвкавост и всички, които имат такива проблеми, трябва да знаят, че могат да се решат".

Повече за логопедичните проблеми четете в Север.бг

Водещи

Най-четени