ДПС направи окончателна диагноза на здравеопазването: „Хаос!“ 23.01 | 17:04

„Промените в здравеопазването трябваше да са в друга посока“, каза д-р Кърджалиев

От iNews.bg

Окончателната ни диагноза е хаос в сферата на здравеопазването, обяви Тунчер Кърджалиев, народен представител от ДПС, заместник- председател на ПГ на ДПС, член на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, в коментар за готвения вот на недоверие към правителството.

"Най-неудачни са промените в сферата на здравеопазването, те имат най-широк обществен резонанс, затова и ще бъде предложен вот на недоверие на база на дълбоко обмислени предложения в тази посока", обясни народният представител.

Според него реформите на министър Петър Москов са само приказки за реформи, псевдореформи, бутафорни, недообмислени и хаотични предложения на здравния министър.

Кърджалиев обърна внимание и на очакванията на лекарското съсловие за последователно, разумно и ефективно развитие на здравна реформа, но според него, цялото общество е станало свидетел на насипни идеи, безпринципни и безцелни решения, както и на липса на систематичен подход.

"Законът за здравно осигуряване беше непоследователен, без каквато и да е категоричност закон. Той беше променен на 50% в хода на дебатите поради тези причини и заради това той е в Конституционния съд под формата на дело №6 от 2015 година заради два текста – а именно текстовете, касаещи разделянето на пакета медицински услуги и дискриминацията по отношение сумата здравни вноски, внасяни от различни категории граждани", каза народният представител, цитиран от "Фокус".

Кърджалиев каза още, че Законът за лечебните заведения е показателен за липсата на систематичен подход. "И той е в Конституционния съд, защото беше коригиран на 2/3 от първоначалния вариант, главно заради това, че беше порочен, необмислен закон", коментира депутатът.

"Промените в здравеопазването трябваше да са в друга посока, нормотворчеството, предлагано от министър Петър Москов е вредно", казва още той.

"А именно, говорим за демонополизация, за свободна конкуренция между болничните заведения и условия за това, свободен избор на лекар, лекарите да се борят за доверието на пациента на база на качествени услуги, да бъде съхранена солидарността на здравноосигурителния модел, за който говорим и т.н. В тази позитивна посока, която щеше да бъде и развитие на здравно-осигурителния модел от 2000 г., ако бяха промените, аз очаквах по-добро здравеопазване и от тази гледна точка, след 1-ви април трудно ми е да прогнозирам нещо позитивно в тази посока", заяви депутатът.

Д-р Кърджалиев отбеляза, че обществото не бива да обръща внимание на силния популистки заряд, с който говори министър Петър Москов. "В политиката не е важно какво ще снесеш, а как ще го окрякаш, казват. На това бяхме свидетели една година и за това вотът е в тази посока, вот на недоверие в сферата на здравеопазването", коментира народният представител.

Водещи

Най-четени