Димитър Манолов: Горанов няма да „миряса", докато не събори правителството 09.11 | 14:20

От КТ "Подкрепа" се обявиха против идеята на финансовия министър за премахване на добавката за прослужено време в частния и в публичния сектор

От iNews.bg

Владислав Горанов няма да "миряса", докато не събори правителството. Това коментира председателя на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов по повод на казаното от финансовия министър в интервю за Дарик, че заедно със социалния министър разработват пакет от мерки, сред които и отпадане на процента за прослужено време.

Представители на синдикалната организация обсъдиха нбюджета за 2016 г. на среща с  парламентарната група на АБВ. От формацията на Георги Първанов декларираха подкрепа за разчетите на правителството, но с условието бюджетният дефицит да се запази 3%. Председателят на синдикалната организация Димитър Манолова обаче не скри критиките си към финансовия министър Владислав Горанов.

"Струва ми се, че министър Горанов няма да миряса, докато не събори правителството. Онзи ден знаете нещата, които се случиха с полицаите, в крайна сметка вносител на някакви текстове в закона за бюджета, обикновено министър на финансите, така че всички критики за това, което се случи, вероятно основателно, са насочени към него. Не му стигаше това, но и онзи ден някъде бил казал, че доплащанията за продължителен труд, по-популярни като класове, били анахронизъм и не знам си какво трябвало да стане", заяви Манолов.

Той припомни на Горанов какво се случи по подобен повод преди 10 години: "Когато нещо такова се въртеше в нечии глави, 30 000 души излязоха на улицата. Не ми харесва такъв героизъм, който ще ми бъде присъден да ходя отпред на 30 000 човека. Не го искам това. По-добре тези приказки да останат някъде на заден план, да седнем и да мислим за по-полезни неща", предупреди лидерът на КТ "Подкрепа".

Междувременно вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин се разграничи от колегата си от финансовото министерство. Калфин се обяви против идеята за премахване на добавката за прослужено време в частния и в публичния сектор и отрече да е обсъждал такава промяна с финансовия министър Владислав Горанов.

"Моето мнение е, че ако има гъвкава система за предоговаряне на работните заплати, има основание. Но в момента нямаме такава гъвкава система. Особено в публични сектор, където беше въведено това от министър Дянков още с държавните служители. Ние виждаме, че заплатите замръзват за доста дълго време. И липсата на актуализация на заплатите е проблем, включително в социалния сектор, а не само в социалния сектор. При сегашната система за предоговаряне на работната заплата е по-добре да оставим там, където е възможно, механизми, които да са автоматични", коментира Калфин.

На срещата с КТ "Подкрепа" от АБВ подкрепиха проектобюджета на кабинета, но Румен Петков не скри, че имат и забележки.

"Оценяваме като недобра политика увеличаването на текущите разходи на някои от ведомствата, а вие може да видите, изключвам сектор "Сигурност" и особено Министерство на вътрешните работи, за другите ведомства отпускането на допълнителни средства, отиващи на около 350 млн. лева, показва лошо прогнозиране или лоша дисциплина", каза Петков.

АБВ и КТ "Подкрепа са взели решение да направят експертна среща, за да обсъдят задълбочаващите се проблеми в енергийния сектор.

Водещи

Най-четени