Европа умува как да намали риска при бедствия 02.07 | 13:11

Министрите на вътрешните работи ще заседават в Милано

От Филипа Тодева

Европейските министри на вътрешните работи ще обсъждат рамка за намаляване на риска

при бедствия след 2015 г. Това обявиха от пресцентъра на Министерския съвет. Правителството е одобрило позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи”, което ще се проведе на 8 и 9 юли в Милано.

Основната дискусия на министрите на вътрешните работи от ЕС ще се проведе по документа "Към Рамката за намаляване на риска при бедствия след 2015 г. – изграждане на устойчивост на нациите и обществата към бедствия”. В нея ще участват и министрите от страните на Европейския форум за намаляване на риска при бедствия.

Приетата през 2005 г. Рамка за действие от Хього на ООН изтича през 2015 г. и в тази връзка на международно ниво беше започнат процес на консултации за сформиране на нова рамка и нови принципи на действие. България подкрепя принципите и препоръките към Рамката

и се присъединява към усилията на европейско ниво за изграждане на съгласувана и ефективна политика за превенция и управление на риска при бедствия, с цел намаляване на последиците и осигуряване на устойчиво развитие и икономически растеж.

В рамките на Съвета министрите на правосъдието ще разгледат предложенията за три регламента – относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни, за създаване на Служба на Европейския прокурор и за насърчаване на свободното движение на гражданите и предприятията чрез опростяване на приемането на някои официални документи в ЕС.

Правителството одобри днес и доклади за резултатите от два Съвета на ЕС – "Правосъдие и вътрешни работи”, проведен на 5 и 6 юни в Люксембург, и "Общи въпроси”, състоял се на 30 май в Атина.В съвместното си заседание министрите на правосъдието и на вътрешните работи от ЕС проведоха заключителен дебат относно бъдещото 2 юли 2014 развитие на тази политика в Съюза. България потвърди подкрепата си за изведените от Гръцкото председателство общи принципи и въпроси и посочи, че е важно те да бъдат включени в новия многогодишен стратегически документ, който ще очертае насоките за развитие в областта на правосъдието. По отношение на откритите въпроси, страната ни се обяви за предприемане на действия за по-нататъшно сближаване на процесуалните гаранции като необходима предпоставка за взаимно признаване и насърчаване обмена на информация и на добри практики между държавите-членки по отношение на правата на пострадалите от престъпления и на сътрудничеството в случаите с трансграничен характер.

Считаме, че към настоящия момент не е практически обосновано предприемането на допълнителни действия по отношение на въпросите, свързани с трансфера на осъдени лица, а е необходима внимателна преценка на действащите вече инструменти, на ефективността им, на евентуалните пропуски и трудности, уточниха от МС.

На срещата си в Атина министрите по европейските въпроси и на външните работи на държавите-членки проведоха дискусии по две теми – перспективите за сключване на междуинституционално споразумение между Съвета, Парламента и Комисията и за засилване ролята на Съвет "Общи въпроси” в процеса на формулиране и провеждане на политиките на ЕС. Дискусиите и по двете теми ще продължат.

Водещи

Най-четени