Зинаида Златанова: Да продаваш гражданство е все едно да продаваш България 01.11 | 13:14

То ни свързва като народ и общнос, поясни бившият правосъден министър

От Ани Романова

"Гражданството освен право на политическа връзка между човека и държавата има и голяма етична страна. То ни свързва като народ и общност. Да продаваш това е все едно да продаваш България". Това заяви бившият министър на правосъдието Зинаида Златанова в телевизионно интервю.
 
Златанова се върна и в периода 2013-2014, когато е бил затегнат режимът, след като се установило, че се правят злоупотреби.  
 
"В Министерството установихме, че има молби написани самолично от кандидатстващи, които не знаят български език. Декларациите за "самосъзнание" се признават за официален документ. Това е все едно вие да имате самосъзнание, че сте французин, но дори да не знаете френски език", обърна се тя към водещия на сутрешния блок на БГ Он Еър.
 
"Прокуратурата тогава си свърши работата, както и сега си я върши. Притесненията ни се потвърдиха, но бяха определени като много сериозни административни нарушения. Сега те са се превърнали в престъпления. Тогава получихме многобройни препоръки и взехме мерки, които доведоха до рязко минимизиране на продажбата на българско гражданство", каза още експравосъдният министър. Сигналът до прокуратурата е бил подаден от тогавашния зам.министър Илия Ангелов. 
 
Според Златанова, след като законът е започнал да се спазва стриктно, удостоверенията са намалели с една трета. 
 
"За съжаление много малка част от тези хора живеят в страната ни. Те не допринасят по никакъв начин с образованието, пазара на труда", каза бившият министър пред Bulgaria ON AIR.
 
Бившият правосъден министър показа и справка, според която през 2011 година българско гражданство са получили над 18 хиляди души, а след взети мерки, тази цифра паднала до една трета. Златанова акцентира и върху това, че през 2001 година български паспорт са поучили по-малко от 1000 души, а през 2004-та, когато страната ни подписва договор за присъединяване към Европейския съюз, новите ни сънародници вече са 5 пъти повече.
 
"Защо през 2001 година, която не е толкова далеч, тези същите наши сънародници не са имали такова желание да бъдат българи, а след присъединяването ни към ЕС изведнъж броят им драстично се увеличава", попита тя. 

Бившият правосъден министър заяви, че Държавната агенция за българите в чужбина има много големи правомощия и издаването на бележка за български произход е решаваща при по-нататъшната процедура за издаването на паспорт. 

Златанова критикува и намерението на сегашния министър Цецка Цачева на коляно да се приемат законови промени. Според нея темата за българското гражданство трябва да бъде обект на широк национален диспут. 

Най-четени