Изследване за състава на кашкавала, продаван у нас: Какво показа 24.03 | 14:15

"Установихме, че при 7 от 10 марки водата е повече, отколкото трябва да е според БДС", каза Иванов. И добави, че в България има продукти, които са наречени „кашкавал“, но не се произвеждат по съответната технология

От iNews.bg

Изследване за състава на кашкавала, продаван у нас, показва, че млечният продукт не отговаря на изискванията. Проучването е разработено от вестник "Телеграф", а темата в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS коментираха журналистът от печатното издание Елена Иванова и д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните.

"Установихме, че при 7 от 10 марки водата е повече, отколкото трябва да е според БДС", каза Иванов. И добави, че в България има продукти, които са наречени "кашкавал", но не се произвеждат по съответната технология.

Иванова пък посочи, че няма точна дефиниция от Министерството на земеделието и храните какво трябва да е сухото съдържание в кашкавала. Журналистът допълни, че цената на такива продукти не е по-ниска. 

Само водното съдържание не е достатъчно, за да се докаже, че има нарушения при производството, подчерта д-р Иванов. Той допълни, че БАБХ и Министерството на земеделието и храните са абдикирали от този проблем, а пазарът е залят с вносни заготовки, етикетирани като кашкавал.

Продуктите, които не са произведени по технологиите за кашкавал, но пак са от мляко, не са опасни, но нямат нужните качества, каза журналистът. Д-р Иванов допълни, че е важно какви са  другите съставки, тъй като съществува опцията да се сложат технологични добавки, които не е добре да се консумират. В кашкавала трябва да има млечно, подчерта експертът.

Водещи

Най-четени