Най-одобряваният политик е Йорданка Фандъкова, следва я Борисов 04.04 | 14:41

Без изненади в социологическо проучване на Екзакта Рисърч

От iNews.bg

Ако изборите за парламент бяха днес, то гражданите щяха да гласуват за: ГЕРБ - 24,3%, БСП - 13.2%, ДПС - 5.7%, РБ - 5.5%, ПФ, НФСБ и ВМРО - 4.5%, АБВ - 2.6%, Атака - 2.5%, друга партия - 6.4%. Това показват резултатите от националното представително проучване, проведено от Екзакта Рисърч Груп.

На въпроса дали ще гласуват с "Не съм решил" са отговорили - 8.4%, а "Няма да гласувам" - 26.9%.

През изминалия м. март правителството е одобрявано от 30% от българите, а това е с 2% повече от предишния месец – февруари. Недоволните от кабинета са общо 56%, но според "Езакта" това най-често са хора на възраст над 60 години, както и респонденти с нисък стандарт и ниско образование, симпатизанти на БСП и на "Атака".

44% одобряват  Бойко Борисов,  а 31% - Росен Плевнелиев. Същевременно неодобрението към президента възлиза на 51%, но в сравнение с предишния месец – февруари, е намаляло с 4 дяла. Основните негови критици са сред избирателие на БСП, на "Атака" и на АБВ.

И през март няма значими промени в подредбата на най-одобряваните български политици. Първите петима, които се ползват с най-голяма обществена подкрепа са Йорданка Фандъкова (62%), Бойко Борисов (44%), Лиляна Павлова (42%), Ивайло Калфин (42%) и Томислав Дончев (37%).

След Лиляна Павлова сред министрите по рейтинг се нареждат: Ивайло Калфин (41.5%), Томислав Дончев (37.2%), Вежди Рашидов (35.8%) и Красен Кралев (31.3%). Подкрепата за здравния министър Петър Москов е 27.2% и се свива с 5% през последния месец главно за сметка на отдръпването на част от избирателите на ГЕРБ.

Сред институциите най-голямо е общественото недоверие към съда и прокуратурата - негативно мнение за работата на съда изказват 70%, а за прокуратурата - 69%. Общо двете са одобрявани едва от 10% от българите.

Парламентът е одобряван само от 15% от пълнолетните нашенци, при недоверие от 71%.

Армията и полицията пък са одобрявани от по 34% от българите. Негативните оценки за работата и на двете институции остават по-високи дялове от позитивните. Неодобрението към работата на полицията е по-висок дял от неодобрението към работата на армията (49%:34%). Само за месец недоверието към армията намалява със 7%, а към полицията - с 3%.

Вторичният анализ показва, че около една трета от избирателите на ДПС се колебаят дали да не подкрепят новата формация на Лютви Местан. Към момента потенциалът на партията на Лютви Местан остава неясен, а нагласите на хората могат да се тълкуват единствено като пожелателни в бъдеще време", посочват социолозите.

Изследването е проведено в цялата страна между 17 и 25 март 2016 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни лица, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка. Обхванати са 125 гнезда в 89 населени места на страната. Изследването се провежда в рамките на собствена изследователска програма на "Екзакта рисърч".

 

 

Водещи

Най-четени