Николай Ненчев: Спешно трябва да се обезвредят хиляди боеприпаси 22.03 | 10:15

Немска компания ще предостави камера, която утилизира боеприпаси без никакви последствия за хората и околната среда, съобщи мнистърът на отбраната

От iNews.bg

Инциденти като взривовете във военния завод в Иганово, разминал се без жертви и пострадали и в завод "Миджур" в Горни Лом, където загинаха 15 души, показват, че това може да се случи и в държавни, и в частни предприятия, а това означава необходимост от по-сериозен контрол.

Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев пред бТВ след поредния взрив в склад за боеприпаси в България през последните години. "Изключително съм обезпокоен", повтори неколкократно той.

Принципал на държавното дружество ВМЗ, чийто склад се взриви в Иганово, е Министерството на икономиката, но под шапката на Военното ведомство също има редица подобни дружества, за които министърът изрази огромно притеснение.

"При нас се съхраняват такива боеприпаси, които трябва да бъдат утилизирани в обозримо бъдеще", обясни Ненчев.

Сред тях са мините от Горни Лом, за чието унищожение са необходими около 7 млн. лв., които ще бъдат осигурени от бюджета. "Премиерът е изключително съпричастен", увери Ненчев и допълни, че немска компания ще предостави камера, която утилизира без никакви последствия за хората и околната среда.

По думите на военния министър, има всички основания за настояването утилизацията на боеприпаси да се осъществява само в държавни предприятия и частните да нямат право на такава дейност. "Всички 190 000 мини от завод "Миджур" са внесени от Гърция – една фирма е решила да прави бизнес, а сега МВР няколко месеца охранява мините на една частна фирма, което струва по около 60 000 лв. месечно", коментира Николай Ненчев и настоя, че тези разходи трябва да бъдат поети именно от фирмата-собственик на завода, а не от държавата.

Въпреки че разследването на причините за взривовете в склада на военния завод в Иганово тепърва ще се разследват, министърът посочи, че е възможно инцидентът да е провокиран от човешка грешка или независещо от работниците обстоятелство, но не изключи и хипотезата за евентуален саботаж.

Ненчев потвърди, че обстановката в Иганово и околните населени места вече е спокойна. "Първоначално действително е имало стрес, но вече положението е спокойно, хората са по домовете си, няма основания за повече безпокойство", обясни той.

Във връзка с критики за политически назначения на експертни позиции във военната индустрия Николай Ненчев изключи такива възможности. "Не допускам, че Божидар Лукарски ще допусне политически назначения. При нас не се случва подобно нещо. Не мога и в най-смелите си мисли, че някой би могъл да си позволи подобно нещо – да назначи хора, които не са подготвени за това", коментира военният министър.

Той посочи още, че след трагичния инцидент в Горни Лом по заповед на премиера Бойко Борисов е била създадена комисия на най-високо ниво и са проведени разговори в посока на по-сериозен контрол в бранша.

Това е поредният взрив във военен завод в България.

На 19.12.2014г. в с. Мъглиж избухва взрив на частен завод за боеприпаси. Загива един мъж.на 51 години, а две жени и още един мъж са ранени, припомня Фокус. Експлозията става във фирма, специализирана в производството на патрони и ловни муниции. Взривът е станал в 11:27 часа.

На 1 октомври 2014 г. взрив избухна в цех на "Военен завод – Миджур" в района на с. Горни Лом, община Чупрене, след 17:00 ч. 15 души са изпепелени при взрива в "Миджур”.

На 8 август 2014 г. сутринта в Костенец, в завод "ТЕРЕМ - Цар Самуил” ЕООД, по време на утилизация на боеприпаси искра предизвиква взрив. Пострадалите са 10 души.

На 28 февруари 2014 г. в цех 130 на Завод 4 на оръжейния комплекс на "Арсенал” край Мъглиж избухва взрив. Вследствие политравма с около 98% изгаряния загива работещ в завода мъж.

На 12 септември 2012 г. два взрива разтърсват за по-малко от денонощие военния завод "Арсенал” - Казанлък. Пострадали няма.

На 5 юни 2012 г. след 14.40 ч.при пътния възел Петолъчката край Ямбол започват серия от взривове в складове за разглобяване на снаряди, собственост на "Берета Трейдинг". Базата е бивш завод на "Терем" Трявна. В момента на взрива в нея са се намирали 13 души, седем от тях са пострадали.

На 12 ноември 2011 г. около 9 часа се взривяват бивши военни складове, намиращи се между Севлиево и с. Ловнидол. В складовете има около 3 000 снаряда от калибър 152, няма химически и радиоактивни вещества и обгазяване на района. Няма пострадали хора.

3 февруари 2010 г. късно вечерта в завод "Миджур" за взривни вещества и материали в село Горни Лом, община Чупрене, избухва пожар. Четирима служители на фирмата са пострадали.

На 9 август 2008 г. в склад на военния завод "Арсенал” в Казанлък избухва пожар, който води до взривове. В склада за готова продукция са съхранявани гранати. Няма жертви.

На 3 юли 2008 г. около 6:30 ч. във военен склад за боеприпаси в поделение 18250 между Челопечене и Чепинци край София избухва взрив. Експлозиите продължават през целия ден. В поделението се съхраняват излишни за Въоръжените сили боеприпаси, които подлежат на утилизация.

На 9 юли 2000 г. между хасковските села Александрово, Константиново, Любеново, Родопи, Поляново и Брягово се разразява пожар. Привечер огънят се достига склад за боеприпаси в с. Иваново и довежда до взривове.

Водещи

Най-четени