Нова информациона система ще помага на НАП да събира по-бързо просрочени задължения 13.02 | 09:16

С внедряването на специализирания софтуер се осигурява по-голяма бързина при издаване на документи, защото се спестяват много ръчни операции

От iNews.bg

Националната агенция за приходите (НАП) ще събира по-бързо просрочените задължения към бюджета благодарение на нова информациона система. Софтуерът е внедрен и функционира от 1 февруари, като е разработен с изцяло вътрешен ресурс на НАП. Системата е изградена като web-базирано приложение с централизирана база данни.

Информационната система, под името "Събиране", заменя ползването на три други програмни продукта. Тя обединява информацията за всички публични задължения на клиентите на НАП, както за данъци и осигуровки, така и тези, предадени за събиране в Агенцията от други органи на изпълнителната и съдебната власт, включително и вземания на общините. Освен точни данни за размера на просрочията, чрез информационната система "Събиране" ще се администрират и всички предприети действия от служителите на НАП за тяхното събиране.

С внедряването на специализирания софтуер се осигурява по-голяма бързина при издаване на документи, защото се спестяват много ръчни операции. В същото време са заложени различни автоматични функционалности и контроли, включително проследяване на срокове, последователност при извършване на определени действия и др.

Новият софтуер напълно комуникира с другите големи системи в НАП – Системата за управление на приходите,  информационните системи "Контрол" и "Фискален контрол".

Пълното автоматизиране на процесите по събиране на публичните дългове на гражданите и организациите ще доведе до по-голяма прозрачност и по-добра отчетност и ще повиши събираемостта на просрочените вземания, допълват от НАП.

Изграждането на информационната система "Събиране" е един от основните ангажименти на НАП, заложени в плана на Министерство на финансите за действия, целящи намаляване на административната тежест за бизнеса, повишаване на бюджетните приходи и подобряване дейността на приходните администрации, както и e една от мерките в Националната програма за реформи за ускоряване на процеса по принудително събиране на публични задължения, заложено в препоръките на Европейската Комисия (Европа 2020).

Водещи

Най-четени