Опозицията: Президентът е политически некоректен и бяга от важните теми 19.03 | 16:03

БСП отрича Плевнелиев да се е консултирал с тях за референдум, ДПС пък не смята, че политическото противопоставяне е минало

От Ростислава Иванова

Опозицията в парламента в лицето на БСП и ДПС обвиниха президента Росен Плевнелиев в политическа некоректност и непочтеност, в бягство от важните теми, като демократичността на сегашното управление, в множество неистини и противоречия в речта му. Негативните коментарите и анализи на втората и третата по численост парламентарни сили са по повод днешното обръщение на Държавния глава от трибуната на Народното събрание, в което обобщи резултатите от месеца на политически консултации с парламентарните партии. Оптимистичните изводи на президента, че у нас вече има дух на политически компромис, коректност и толерантност пък бяха отхвърлени от БСП и ДПС и заклеймени като "розови" измислици.

"На хората трябва да се казва истината, а не да се кади тамян и зад чуждиците да се прави опит те да повярват в необозримото светлото бъдеще", коментира по БНР лидерът на БСП Михаил Миков речта на президента. Той определи подходът на Плевнелиев като некоректен и непочтен, а изказването му като изпълнено с противоречия и е невярно.

"Президентът говори, че сега има политическа стабилност, че икономиката е в основата на всичко, а в същото време се предвижда два пъти по-нисък ръст на БВП. Той казва, че трябва да запазим позициите си по отношение на дълга, ниско съотношение на външен дълг към БВП, а в същото време за отрицателно време пусна ратификационния закон за 16 млрд. дълг", каза Миков. И пита как да се запази съотношението - външен дълг към БВП, като са предвидени за следващите две години по 2 млрд. бюджетен дефицит, т.е. вземане на средства от външни дългове и нищо правене за икономическото развитие на страната. След което обобщи, че това било бягство от отговорност за икономическите процеси и политическа некоректност.

Лидерът на левицата коментира и искането на Плевнелиев за нов Закон за обществените поръчки. "Може би това е 15-я по ред закон с поправките и всеки път се опитваме да убедим бизнес инвеститорите, че има почтеност при обществените поръчки. В същото време има няколко министерства дори и в момента, като например Министерство на правосъдието, които сключват директно договори, без да ползват закона", мотивира се Миков.

По отношение на инициативата за референдум за изборно законодателство с местния вот наесен председателят на БСП отрече изобщо Плевнелиев да се е консултирал с БСП по въпроса. Според Миков обаче нямало смисъл обществената енергия да отива в референдуми, след като политическите сили, които приемат законодателството, не са заявили ясните си позиции. Въпросите, които ще се поставят на референдум, трябва да бъдат ясно артикулирани с аргументи от политическите сили и най-вече от мнозинството, препоръча лидерът на социалистите.

Депутатът упрекна Държавния глава, че смесва средствата с целите, когато говори за "Стратегия 2000". И попита как се изпълнява стратегията по отношение на борбата с бедността, която била основната цел на БСП. "Тя (бедността) расте, имуществените разлики между хората растат. Законодателството под етикета "реформи" все повече отива в посока имуществен ценз и дискриминация на хората с по-ниски доходи", отбеляза

Председателят на ДПС Лютви Местан обвини Росен Плевнелиев, че в словото си е избягал от най-важните теми, а именно: Демократична ли е днешната власт и каква е формулата на днешното управление? "Тежкото политическо противопоставяне не е останало зад гърба ни", се посочва в декларация на парламентарната група на ДПС по повод изказването на президента.

Според Местан "езикът, задаван от две от управляващите партии в четворната коалиция, е ярък пример за самоцелно политическо противопоставяне", а "демократичността на процедурата не обуславя и демократичността на управлението, защото много диктатури са дошли след демократични избори. "Политическият антоним на толерантността е езикът на омразата, а в две от управляващите партии се чува непрекъснато езикът на остракирането", смята лидерът на ДПС.

Според Местан днес президентът звучал бодро, оптимистично и показал много добри намерения. "Но това може би е нормално, тъй като именно президентът би трябвало да зарежда обществото с оптимизъм, но пък от друга страна обществото отдавна се е уморило от приказки", анализира лидерът на ДПС.

Дългогодишният политик и депутат и член на ДСБ Екатерина Михайлова защити тезите на президента. В резултат на консултациите Плевнелиев е акцентирал в речта си на приоритетите в държавната политика.

 

За Михайлова е особено важна темата за сериозна реформа в съдебната власт, за да има справедливост. И заключи, че задачата на президента е да даде политическата подкрепа, което той прави, а от изпълнителната и законодателната власт се очакват конкретните решения.

Водещи

Най-четени