От 2017 г.: 1470 закрити училища в България 26.10 | 12:44

47% от учтелите ще се пенсионират, ще трябвят още 40 хиляди преподаватели, заявиха от БСП

От Ани Романова

От 2000 до 2017 г. са закрити 1470 училища в България. Само от този факт можем да съдим какво се е случило със страната ни. След пет години 47 процента от учители ще се пенсионират. Няма образователна система в света, която да може да навакса това. Ще са нужни 40 хил. учители. Това каза народният представител от "БСП за България" Ирена Анастасова на среща с граждани от столичния район "Лозенец", заедно със зам.-председателя на ПГ на "БСП за България" Крум Зарков. Хората от "Лозенец" смятат, че е нужна коренна промяна във функциите на държавата. Трябва да се развие философия на промяната. Нужна е нова ценностна система.

 "От това може да се направят изводи за демографската криза и за качеството на образованието на децата. Убедена съм, че ако не се обърнем към проблемите на образованието, като функционалната неграмотност на децата ни, в бъдеще неграмотни ще ни лекуват, неграмотни ще учат децата, неграмотни ще ни управляват", категорична бе Анастасова.

Според Крум Зарков "Визия за България" е инструмент за постигане на цели, в политическия аспект на думата.

"Ясно е, че положението е тежко, диагнозата на обществото е поставена многократно, представени са анализите и за демографската политика, и за икономическия сектор. Сриват се чуждестранните инвестиции, изтичат капиталите, изтичат и хора. Като отговорна политическа сила, не можем да вдигаме рамене и да казваме, че това е положението. Трябва да предложим решения", убеден е той.

"Във "Визия за България" има идейна нишка, която минава от началото до края – качествено новата роля на държавата, какво и как да прави държавата. Според нас, от БСП, държавата трябва да се завърне в живота на хората. Пазарът, оставен да се развива от само себе си, не може да регулира дълбоките процеси, които раздират нашето общество, дори ги изкривява. Затова предлагаме държавата да участва много по-активно в живота на страната, особено в икономическия", обясни Зарков. 

"Регулацията при пазарна икономика изисква държавата да има своите лостове вътре в самия пазар – да има своите предприятия в ключови сектори, да бъде участник в тях, да вкарва в самия пазар елементите, които счита за необходими. В противен случай става това, което виждаме сега – рано или късно пазарът попада в едни ръце, получават се монополни организации. Затова държавата трябва да я има в ключови сектори – например енергетика", счита той. 

"Има конституционно установени норми и право на достъп до здравеопазване. Затова общинското, държавното, университетското здравеопазване трябва да бъде поставено с предимство, по отношение на публичния ресурс. По отношение на частния сектор, всеки е свободен да избере това лечебно заведение, което иска. Но публичният ресурс трябва да отива в общинските и държавни лечебни заведения", казаоще  Крум Зарков.

"Ключовото във "Визия за България" е качествено новата роля на държавата, на общественото начало. Това важи и за доходите на населението, за начина, по който държавата може да се намесва и смекчава тежки социални феномени, като например раздиращото ни неравенство", обобщи Крум Зарков. 

"В Конституцията е записано, че държавата трябва да бъде социална, демократична и правова. Този конституционен постулат за 30 г. малко по малко е изпразван от съдържание. Социална значи солидарна, държава, в която цялото е по-важно от индивидуалностите. Демократична означава свободна. Правова означава справедлива. За съжаление, държавата ни не е такава", заключи Крум Зарков.

Водещи

Най-четени