Отново обричат учените да работят на тъмно и студено 12.10 | 15:13

Бюджет 2013 показва неевропейско отношение към науката и БАН, смята Малиновски

От Филипа Тодева

Новият рейтинг на научните институции в Европа нарежда БАН на 41-во място сред 4137 изследователски организации на континента и 97-мо място сред 7532 научни институции в света.

Мисля, че с този резултат най-бедната академия в Европа не стои зле. Това заяви председателят на Общото събрание на БАН проф. Никола Малиновски на празника по случай 143-годишнината от основаването на най-старата научна институция у нас.

"Ние обикновено не шестваме по първите страници и водещите новини на медиите. Докато "рапъри" и "Златки" фамилиарничат от интервюта и екрани. Докато простотията надвива интелекта. Докато някой се опитва да изтръгне духа от сърцето и знанието от ума на народа ни, ние трябва да си вършим работата, за да не ни е срам, за да не я е срам България", подчерта проф. Малиновски.

Той увери, че въпреки всичко учените ще продължават да се борят, за да осигурят конкурентоспособност на страната.

Малиновски цитира данни на ЕК, според които Чешката академия на науките има годишен бюджет от 200 млн. евро, Унгарската академия – 120 млн. евро, Полската академия – 115 млн. евро, Словашката академия – 59,5 млн. евро, дори Румънската академия – 54 млн. евро, а БАН – 30 млн. евро. При това бюджетът не БАН не се увеличава за трета поредна година.

"Чрез проекта за държавен бюджет за 2013 година отново бе демонстрирано, че отношението към науката и БАН, създаваща и днес над 50% от научната продукция на България, е далеч под европейското", отбеляза Малиновски.

"За някои БАН може да е умираща стара бабичка, но за всички нас академията, въпреки огромните си трудности и днес продължава достойно да изпълнява завета на Българското книжовно дружество – да служи за веществено и духовно обогатяване на нацията", категоричен бе той.

Като цяло финансирането на БАН е 30 пъти по-зле от водещите научни центрове в Европа. Какво на практика значи бюджетът 2013 от 59 млн. лв.? Това означава средната брутна работна заплата да бъде 570 лв. Учени ще бъдат принудени отново да излизат в неплатен отпуск. Няма пари за ток и парно.

В приветственото си слово министърът на образованието и науката Сергей Игнатов призна, че БАН е не просто водещият научен център в страната, но и в Европа при това със световно присъствие.

От думите му стана ясно, че правителството ще продължава да изисква реформи от академията. Игнатов призна, че повече пари за учените в БАН не може да обещае, защото това били наличните в страната.

Веднага в големия салон на БАН, където се състоя церемонията по отбелязването на празника се чуха опровержения от страна на учените - "това не е вярно".

И Игнатов отговори - "който знае по-вярно да постигне по-голям", вероятно бюджет имаше предвид министърът. Бюджетът на БАН по думите му, бил равен на полския, защото Полша била по-голяма от България.

Като успех на преговорите за развитие на науката в ЕС до 2020 година той отчете, че учените участници в проекти, ще имат покритие на 100% на преките разходи по проекти. Няма да има съфинансиране от страна на държавата.

Поемат се 25% от режийните разходи "плюс 8 хиляди евро на човек", обясни министърът, като добави, че това е много добро постижение. Игнатов е наясно, че в БАН няма пари за ток и парно. Обаче явно не намира проблем в това, защото даде пример, че и той "бърка в джоба си", за да финансиран разкопки в Египет на "неговия" Нов български университет.

Но той е на мнение, че това, което се случва в последните месеци у нас е оптимистично.

България се е придвижила с 12 пункта напред по конкурентоспособност, а с 10 пункта българското висше образование.

 "Абсолютно нямам усещането за апокалипсис, защото преодоляването на кризата ни прави по-силни и ние в следващите години ще имаме с какво да се похвалим в нашето поле", каза още той. От БАН откликнаха на това слово с бурни аплодисменти и с благодарност на ангажимента му да спаси 12-15 института от 42.

Водещи

Най-четени