По 200 емигранти влизат нелегално у нас на седмица 01.07 | 15:27

Капацитетът на бежанските центрове е запълнен на 70%, информира говорителят на ВКБООН у нас

От iNews.bg

По данни на МВР около 200 чужденци всяка седмица влизат по нередовен начин в страната. Миналата седмица бяха 221, а от началото на годината са около 4 400. Това заяви говорителят на Върховният комисариат на ООН за бежанците у нас Борис Чеширков. "Важно е да подчертаем, че 70 процента от пристигналите през 2015 г. са избягали от мега кризата в Сирия и Ирак, а 24 на сто са пристигнали от Афганистан - страната, произвела най-много бежанци след Сирия", каза Чеширков.

Според него трябва да се въведат възможности за законно пристигане на бежанците в Европа, освен солидарно разпределение на пристигащите.

Той припомни, че България и Унгария са обявени за страни с особено положение, които са изправени пред предизвикателства и трябва да бъдат подкрепени. "В този контекст е и споразумението, което беше подписано от Държавната агенция за бежанците и Европейската комисия за спешна помощ от 4.1 милиона евро", припомни Борис Чеширков.

Въпреки че основните маршрути не минават през България, бежанци ще продължават да пристигат и в нашата страна без да може да се уточни броят им, каза той. В шестте центъра за настаняване у нас в момента има 3 567 души. Това е 70 на сто запълнен капацитет за прием на търсещи закрила в страната. Около 2 800 от тях са сирийски бежанци, отбеляза говорителят на ВКБООН.

"Прогнозите ни са мрачни. Светът воюва, 15 конфликта за последните 5 години, които все по-рядко се разрешават, дори се задълбочават, докато международната общност не може да се обедини около мерки, които да облекчат човешкото страдание и разрухата в толкова много страни. Сметката се плаща от бежанците. Ерата, в която навлизаме е историческа, но по жестоки причини - 60 милиона души са прогонени от домовете си, половината от тях са деца. Това е повече от всеки друг момент в историята ни. Всеки 122-ри човек на планетата е бил принуден да избяга", отбеляза той.

Водещи

Най-четени