Премиерът твърди: Диалогът с природозащитниците върви 16.06 | 18:26

И на помощ в диалога се бе притекла полицията

От Филипа Тодева

"Ветото е още един шанс да се постигне най-доброто в горския сектор за България и нейните граждани”. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по повод ветото, което президентът Росен Плевнелиев наложи днес върху Закона за горите.

 "Философията на промените в този закон беше да се даде шанс за икономическо развитие на малките планински общини, чрез създаване на работни места и повишаване доходите на хората там, да се гарантира развитието на ски туризма и утвърждаването на България като привлекателен зимен център, заедно с предимствата ни като лятна туристическа дестинация. По гласуваните от Парламента текстове представителите на екологичните организации изразиха възражения, които бяха посочени като повод за протести в столицата. Те се случиха след самото приемане на закона и за това възможността да се направят промени на този етап са ограничени”, допълни Борисов. 

"Следвайки интересите на гражданите и с грижа за опазването на българската природа лично се ангажирах с политическите решения за отмяна на закона за ГМО и АКТА, за отказ от изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис, на АЕЦ Белене, на проучванията и добива на шистов газ на територията на страната.

Винаги съм настоявал и за стриктно съобразяване със законите при изграждането на жизненоважните за страната ни инфраструктурни обекти. При всеки сигнал от страна на граждански и екологични организации провеждам активен диалог и се съобразявам с техните аргументи.

Така и с последните промени в Закона за горите диалогът върви с разбирателство и установява общите ни разбирания за националните и гражданските интереси, за което им благодаря. Приехме общи текстове по три от четирите техни възражения и в момента обсъждаме и четвъртия. 

Призовавам народните представители да разгледат и проведат по всеки член от Закона за горите задълбочено обществено обсъждане и да гласуват, като вземат предвид становищата на общините, екологичните организации и всички заинтересовани страни в този процес. Убеден съм, че законите не се променят просто заради самата промяна, а за по-доброто бъдеще на страната и нейните граждани”, заяви още министър-председателят. 

На следващото заседание на МС той ще разпореди на министрите да следват закона и да внасят предложения и законопроекти само след проведени задълбочени публични обсъждания и след като лично са се запознали с мнението на всички заинтересовани страни и са докладвали за тях. "Като се отнасям с уважение към правото на всеки българин да изразява публично мнението си за управлението на страната и за мен, съм разпоредил на органите на МВР да се отнасят с дължимото уважение към протестиращите граждани и по никакъв повод да не употребяват сила или проявяват агресия спрямо тях. 

Надявам се, че гражданите ще изразяват своето мнение по цивилизован начин и няма да допуснат да бъдат провокирани от представители на криминалните групи на Октопода, Кокаиновите крале, на олигарси и партии с користни политически цели. 

Изграждането на нова и успешна България е общ интерес на управлението и гражданите на страната. Затова демокрацията предполага свобода на словото и действията, но съдържа в себе си и отговорността на диалог и аргументирани обществено и национално отговорни предложения. Не приемам опитите на опозицията или на деца, снахи и политкомисари на бившето политбюро на БКП да ме обвинят в антидемократичност и погазването на гражданските права и интересите на българската природа”, заяви още премиерът Бойко Борисов.

Не пише, че защо неговият вицепремиер Цветан Цветанов само час по-рано нарече природозащитниците екстремисти и изпращащи политически послания, свързани с организираната престъпност. Защо и този път срещу младежите пратиха полицията. 

Водещи

Най-четени