Професия "хуманитарен работник" - една от най-опасните в света 19.07 | 15:46

Българските пилоти, които бяха отвлечени в Судан, ще продължат да работят към ООН

От Ивелина Георгиева

Професията на хуманитарните работници е една от най-опасните професии в света.

По думите на българския еврокомисар Кристалина Георгиева само през миналата година са загинали 102-ма хуманитарни работници и 120 са били отвлечени в конфликтните точки по света.

Днес Кристалина Георгиева се срещна с българските пилоти, които бяха в продължение на три месеца в плен на бунтовници в Судан.

Тя посочи, че се работи изключително активно за безопасността на хуманитарните работници. В тази връзка е започнала кампания "Не стреляй, аз съм хуманитарен работник".

Според еврокомисаря трябва да се работи и върху развиването на охраната на хуманитарните работници.

Въпреки че бяха отвлечени в суданската пустош за 145 дни, и тримата български пилоти декларираха, че смятат да продължат да работят в мисиите.

Капитан Бранко Чорбаджийски посочи, че няма да се откаже от работата си в екипа на хуманитарните работници към ООН. 

Капитан Чорбаджийски допълни, че е категоричен в решението си, защото нищо друго не може да прави и даже вече се е разбрал със съпругата си по въпроса.

Тримата пилоти Чорбаджийски, Александър Димитров и Веселин Нанолов разказаха за ада, който са преживели в продължение на 145-те дни в плен, и радостта, която са изпитали при завръщането си на родна земя.

Пилотите коментираха, че от разговорите на похитителите са разбрали, че от ООН, българското правителство и фирмата им работодател "Хели Еър" са работили сериозно за спасяването им.

iNews припомня, че тримата български пилоти бяха отвлечени в Дарфур на 13 януари 2011 година сутринта, малко след като кацат с хеликоптер на 65 км от град Ел Дженейна, столица на Западен Дарфур. Хеликоптерът е на фирма 'Хели Еър", която работи за ООН.
Тримата български пилоти бяха освободени от плен на 6 юни 2011 г.

По време на срещата си с пилотите Кристалина Георгиева коментира и очаквания доклад на Европейската комисия, който според нея отчита напредък. "Препоръките са нещо естествено за подобни доклади и те казват какви конкретни мерки да се вземат, а това значи, че правителството ще може да си постави съвсем ясна цел как да работи през следващите години", коментира Георгиева.

"Докладът на Европейската комисия не е враг, а е приятел на българското общество", заяви още българският еврокомисар.

Водещи

Най-четени