Руснак - етнически българин, ръководи бг културната автономия в Крим 08.05 | 12:30

Иван Абажер е член на Обществена палата на РФ и на регионалната Обществена палата на Крим, в София е поканен да участва в „Безсмъртния полк на България“

От Ани Романова

Иван Абажер е етнически българин. От 20 години е ръководител на Обществено обединение "Регионална българска национална културна автономия в Република Крим", носеща името на Паисий Хилендарски. Член е на Обществена палата на Руската Федерация и на Република Крим. Занимава се с развитието на българската тематика от дълги години – традиции, култура, обичаи. Има собствен бизнес.

 

Г-н Абажер, защо сте в България?

В Обществената палата на Руската Федерация през март се състоя Вторият конгрес на Общоруско движение "Безсмъртния полк". На него присъстваха и български делегати – Емил Димитров - Младши и Стоян Тодоров, които на 9 май организират в София "Безсмъртен полк на България".  Тази година в София инициативата се провежда за първи път. Запознах се с тях и получих покана да присъствам и участвам в шествието в столицата ви в Деня на победата. Надявам се, че българите вече знаят какво представлява, както и за провеждането му и ще се включат в него, защото България, както и Русия, е дала много свидни жертви по време на различните войни, включително и по време на Втората световна война.

1701575Абажер със Стоян Тодоров по време на Втория конгрес на "Безсмъртния полк, 9 март т.г., Москва

 

Какво ви предстои в най-близко време?

Към края на май по време на дните на славянската писменост и култура, имаме намерение заедно с Руския Културно-информационен център да проведем представяне на българите в Крим и на кримската действителност в днешните дни. Това ще е серия от културни мероприятия – изложби, концерти, срещи с български граждански организации, кръгли маси по различни теми  с широко представителство от страна на кримския бизнес, който ще презентира инвестиционни проекти. В тях ще могат да се включат при желание и български участници при съществуващата свободна икономическа зона в Крим. Мисля, че народната, културната и деловата дипломация ще помогнат да се установят загубените връзки между българския народ и Русия.

1701576

Какво конкретно прави вашата организация в Крим?

Първоначално през 1994 г. нашата организация е регистрирана в Крим като Обществено обединение "Кримско републиканско дружество". Клонове на организацията бяха създадени във всички райони и в по-големите градове в Крим. Към момента в Крим живеят 2 000 семейства етнически българи. Първата задача на организацията е да развиваме българския език, културата и традициите с българите, живеещи там. Втората ни задача е да се укрепват връзките с българите в България и българите, живеещи по света. Третата задача е да оказваме съдействие за връщане и интеграция в кримското общество на българите, изселени през 1944 г. по етнически признак – в Средна Азия, Западен Сибир и т.н. Тези цели следваме и до ден-днешен. През това време успяхме да създадем тв- и радиопредаване "Български срещи", което се излъчва и до момента по ефирна телевизия и радио. До 2012-а издавахме вестник "Извор", а веднъж на 2 години организирахме международен фестивал, по време на който се провеждаха културни, делови, научни и спортни мероприятия. В него участваха българи от страните на Източна Европа и страните на ОНД.  За тези години успяхме да събудим съзнанието на хората и да ги обединим по признак  българският им произход. Задължително в календара на организацията ни се отбелязват българските национални празници като 3 Март, 24 Май и т.н. Основната ни цел е българите да се върнат при корените си, тъй като голяма част от тях са асимилирани и не знаят езика, историята, обичаите, традициите. И, надявам се, че нашата работа през годините, както и статута ми в Обществената палата на Руската Федерация ще помогне и ще ни даде възможност да създадем и организираме Общоруска българска национална културна автономия в цяла Русия.

Снимки: Личен архив

Най-четени