Усвоили сме 13% от европейските „рибарски“ фондове 30.03 | 14:36

Няма териториални спорове между България и Румъния, заяви комисарят по морско дело в ЕС Мария Даманаки

От Ивелина Георгиева

По време на кризата рибата се оказва основен източник на храна, това заяви това заяви еврокомисарят по морско дело и рибарство Мария Даманаки след среща с земеделския ни министър Мирослав Найденов.

Европейските данъкоплатци не могат да възприемат метода уловът да се изхвърля обратно в морето, след като бъде хванат. Затова ЕК ще търси начини да стимулира хората по отношение на тази политика, обясни още тя.

Относно финансирането ще има отделен бюджетен ред в областта на аквакултурите и е предвидено увеличение във финансирането за малките риболовни съдове - до 75%, а не до 50% както беше предвидено досега. Ще има допълнително финансиране от фонд морско дело и за пристанищата. До момента по отношение на рибарството и аквакултурите България е усвоила 13% от европейските пари, а 32,4% са договрирани, стана ясно след срещата.

Спор за територия между България и Румъния няма

Няма териториален спор между България и Румъния, смята още Даманаки. По думите ѝ двете страни са членки на ЕС и Европейската комисия работи съвместно с тях. "Нека оставим миналото зад нас и да се концентрираме върху основната цел – благоденствието на нашите народи", коментира Даманаки.

Найденов се е срещнал преди ден с румънския си колега, стана ясно още след срещата. По време на разговорите е било коментирано напрежението между двете страни. Мирослав Найденов увери, че този проблем вече е разрешен и в тази връзка ще бъде освободен българският кораб, който миналата година беше задържан от румънските власти за нелегален улов на риба в румънската територия на Черно море.

"Европейската комисия е разпоредила той да бъде освободен и ще се прибере следващата седмица в България", поясни земеделският министър.

Черно море, улова и калкана

Найденов заяви, че на срещата с еврокомисаря по морско дело и рибарство са обсъдили и ситуацията с улова в Черно море. Даманаки предложи да бъде осъществена среща между България, Румъния и Турция (тъй като Турция осъществява 70% от улова в Черно море), за да се даде начало на международно сътрудничество между тях.

България и Румъния следва да имат възможност да осъществяват своята пристанищна инфраструктура в следващия програмен период каза Найденов. Проблемите с калкана в Черно море се дължат на нерегламентирания улов и усилията трябва да бъдат насочени към засилване на контрола.

Основната цел, която преследват реформите на ЕК по отношение на рибарството и аквакултурите е устойчивостта на улова и рибните запаси, заяви Даманики. Свръхуловът и нелегалният улов са проблеми, които трябва да бъдат решени. По думите ѝ вече е постигнат известен напредък в това отношение благодарение на сътрудничеството между държавите членки и ЕК.

Засилването на това сътрудничество ще бъде и основна цел на Комисията по отношение на рибарството и морското дело. Затова средствата от европейските фондове ще бъдат използвани за модернизация за средствата за контрол на държаните членки, увери тя.

"Ще направим всичко възможно да се повиши степента на усвояване на средствата", увери тя. Ще бъде направено и всичко възможно да се подобри сътрудничеството между България, Румъния и Турция в Черно море, ще бъде организирана и съвместна конференция за бъдещето на Черно море, на която ще присъстват България и Румъния, но еврокомисарят не уточни кога ще се проведе тя.

Водещи

Най-четени