Цветелина Бориславова – чиста като сълзите на протестиращите 18.11 | 19:29

Бизнес дамата описва всички обвинения срещу нея като клевети.

От Елица Елефтерова

След като експерти от Изпълнителната агенция по горите и Регионалната дирекция по горите в Смолян, приключиха проверката в района на дейността на горското стопанство "Широка лъка” и отнеха всички издадени разрешителни за сеч и строителство на "Пампорово” АД, Цветелина Бориславова се появи в БНТ веднага след централната емисия новини и коментира случая.

По думите й от години държавата пречи на инвеститор като "Пампорово” АД да развива дейността си. Това, което се случва, според нея е, че се извършва подмяна на съществуващия влек, който е бил негоден и от 2 години не работи.

Бориславова, като основен инвеститор в структурата инфраструктура на региона, е търсела възможности за създаване на повече работни места и била преценила, че ще направи това като подмени този влек с четириседалков лифт.

Основният проблем е, че там има три вида собственост, смята Бориславова – на държавния фонд, на държавния поземлен фонд и на собствениците. Със собствениците тя нямала проблем, но с държавата е имало многократни затруднения през годините.

Относно това дали има извършени нарушения, Бориславова заяви, че това било въпрос на тълкувание, тъй като тя създавала работни места в слаборазвит икономически регион.

За нея било необяснимо, защо държавата се е самосезирала от писмата на неправителствена организация, създадена през 2013 г., която все още не била регистрирана, т.е. няма БУЛСТАТ. 

Неправителствената организация е сезирала държавата за незаконна сеч на 10 дка гори, което, според нея, не било вярно. Бориславова твърди, че не са изсекли нито едно дърво. Относно упрека, че са започнали да строят без разрешение, това също не било вярно.

Дружеството "Пампорово” имало разрешения, защото се строи върху стар влек, притежаващ Акт 16, както и договор за приватизация, т.е. ставало ясно, че не се изгражда нов лифт по ново трасе.

След като бе попитана, защо тогава изчакват документи от МЗХ, които да позволят строежа, Бориславова заяви, че това било, защото държавата не си е свършила работата по отдавна издадени разрешителни за строителство. Бориславова се закани, че ще сезира други европейски институции по казуса.

Според нея има политическа атака в това решение. "Не може към инвеститори, които създават условие за развитие, да има такова отношение”, възмущава се тя.

Бориславова коментира и обвиненията, за прикриване на офшорната компания "Хинтекс” в Кипър. Тя обясни, че компанията е регистрирана в Кипър през 2004 г. със същото име, с което е действала компания и в България и е продължила съществуването си до 2007 г., след което е са били продадени на местните кипърски адвокати дяловете от дружеството. Новите собственици пък са пожелали да го преименуват. От своя страна Бориславова и Борисов са закрили своите сметки.

По думите й тази дейност не била скрита, защото Бориславова е продължила да работи като директор в дружеството, а съвпадението на имената е заради предмета на дейност – свързан с търговия на химия и текстил.

Бориславова посочи, че са били работили с български текстилни компании в София, Златоград, Самоков, и "Кантекс” – Казанлък, както и с испанската текстилна компания "Гаритекс”. В областта на нефтохимикалите и торовете са работили с компаниите "Агрополихим”, "Нефтохим”, "Оргахим” и др. Бориславова подчерта, че се били извършвали плащания отвън към България, а не обратното.

По думите й осветляването на това дружество било опит за манипулиране на общественото мнение, а в тази дейност участват значими обществени звена като медиите, например. Обвиненията срещу нея били клевети, подчерта тя.

Бориславова каза, че не била част от никакви заговори, винаги била под лупата на нездрав интерес. Обвиненията, че е участвала в задкулисни сделки, е било интрига. Банкерката подчерта и, че никога не е притежавала фотоволтаици. Накрая посочи, че подкрепя студентите и действията им срещу правителството на Пламен Орешарски.

Водещи

Най-четени