Шефчович: Брюксел не може да се намеси в сделката за ЧЕЗ 15.03 | 13:45

Искаме от транзитьор България да стане основен търговец на газ, каза зам.-шефът на ЕК

От iNews.bg

Продажбата на българския клон на ЧЕЗ на компанията "Инерком” е сделка между две частни компании. Предвид това ЕК не може да се меси в нея и да вземе отношение. Това заяви вицепрезидентът на Европейската комисия и еврокомисар за енергийния съюз Марош Шефчович в София. Той е обсъдил сделката по време на днешната си среща с премиера Бойко Борисов. "Разговаряхме с премиера Бойко Борисов във връзка с продажбата на ЧЕЗ. Съгласихме се, че това е сделка между частни компании. Имаме информация, че всички отговорни органи в България извършват необходимите оценки и проверки”, каза вицепрезидентът на ЕК, предаде БГНЕС.

Шефчович не коментира възможността за държавно участие. Той още веднъж подчерта, че ЕК не се меси в частни търговски спорове, но настоява сделките да не нарушават европейското законодателство. "Искам да повторя, че това една сделка между частни компании и ние от Еврокомисията бихме искали да знаем, че се спазват всички принципи и закони, които са в европейското законодателство", подчерта Шефчович.

Той отбеляза, че за момента е много трудно да се говори дали сделката нарушава някакви директиви на ЕС, защото все още не е финализирана. "Трябва да се види най-напред как ще бъде финализирана сделката, дали е спазен третия енергиен пакет. Едва тогава би могла да се произнесе главна дирекция "Конкуренция" или главна дирекция "Енергетика", добави Шефчович.

България е най-подходяща за газов хъб България е най-подходяща да бъде център на газов хъб, защото нейното географско разположение благоприятства това, заяви еврокомисарят за енергийния съюз Марош Шефчович. Той подчерта, че България има добра развита мрежа от интерконекторни връзки със съседните страни, като се започне от интерконектора между България и Гърция, който се изгражда с европейски пари и европейска подкрепа. "С премиера Борисов говорихме тази сутрин, че има много голям напредък по изграждането на интерконектора България-Турция. По интерконектора България-Румъния предстоят да се изградят още няколко компресорни станции, за да бъде още по-ефективен. Създава се една много добра връзка. Отново с европейска помощ се създава и интерконектора България-Сърбия. Има много силна газова ликвидност в региона. Това е подкрепено от ЕК", заяви той.

"Нашата цел е България да се превърне от страна, която транзитира газ, в страна, която е търговец на газ", подчерта той. Министър Теменужка Петкова заяви, че днес предстои подписването на договор с избрания изпълнител за изготвяне на предпроектно проучване за газоразпределителния център на територията на България. "В рамките на 40 работни дни той трябва да изготви тези материали и те трябва да бъдат факт. Мисля, че имаме много сериозен напредък в тази посока", добави тя.

Водещи

Най-четени