Йончев: Опитът за преврат в Турция показа нестабилността на НАТО 16.07 | 15:04

„По-интересното е мълчанието на световните лидери в първите часове“, смята шефът на „Народен съюз“

От iNews.bg

Председателят на Народен съюз Румен Йончев коментира случилото се снощи (в нощта срещу 16-ти юли) в южната ни съседка като опит да се пренапише историята на Турция. Според Йончев ерата на военните преврати поне в Европа и в тази част на света отдавна е приключил.

"По-важното и интересното е мълчанието на световните лидери в първите часове и изводите за нестабилността на южния фланг на НАТО", това каза в ефира на радио К2 лидерът на Народен съюз Румен Йончев по повод ситуацията в Турция от изминалата нощ.

Изненадата дойде с липсата на мигновена реакция от основните страни партньори на Турция - както Съединените щати, Европейския съюз или някои европейски лидери.

"Това е един опит на римейк на историята, който няма шанс за успех, защото все пак демокрацията в Турция има някакви корени и те очевидно са здрави.

Българският интерес е Турция да остане стабилна, защото една нестабилна Турция, или недай си боже една, гражданска война в Турция е лош вариант за България, особено когато в Турция има над 3 млн. бежанци", допълни Йончев.

Според Румен Йончев това е лош вариант, защото това би означавало поток от бежанци да поеме към Европа и първата спирка е България. 

Събитията през нощта показват,  че Турция не е готова за  приемане в ЕС, подчерта лидерът на Народен съюз. Румен Йончев предупреждава, че България трябва да е готова да посрещне бежанска вълна.

Според Йончев това, което България трябва да направи, като външна политика е да подкрепи легитимните институции в Турция, за да остане стабилна. "Всякакъв опит за предизвикване на официалната власт или за образуване на паралелната власт на военни означава, че Турция ще се плъзне в сферата на дестабилността. Това автоматично променя фронта нашата граница от Сирия до Истанбул, та до Европейската част от Турция, това е изключително опасен опит. И при всички случаи нашата външна политика трябва да бъде насочена към неговото париране - първо чрез европейския съюз и политиката ни там, ние трябва да искаме укрепване на институциите в Турция, все пак имаме демократично избран президент, демократично избрано правителство с гласовете на повече от половината турски граждани", допълни Йончев.

Водещи

Най-четени