Андреева: Болниците ни започват да имат европейско излъчване 27.03 | 08:22

Основното, от което страда нашата система, е контрол

От Теодора Кокаланова

"Болниците започват да имат европейско излъчване. Продължаваме работа за обновяване и модернизиране на лечебните заведения". Това заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева в Нова телевизия. 

Андреева успокои пациентите, че няма да бъдат връщани заради новия начин за финансиране на болниците. "В края на миналата година имаше тежък дефицит, но се намери начин всички нуждаещи се от лекарска намеса да получат необходимото лечение", допълни тя. 

По думите й новият метод, по който ще се изплащат пари на болниците, няма да доведе до щети. "Лечебните заведения ще могат по-лесно да си планират разходите. Ще се следи как ресурсът за болнична помощ ще бъде изразходен. Ще има масови проверки в НЗОК", отсече Андреева. 

Според здравния министър големият проблем в болниците се корени в баланса между пътеките, които са със свръх големи стойности и уточни, че правителството ще подпише споразумение със Световната банка, която ще даде препоръки за справяне с тези проблеми. 

"Докато се извърши процеса на преструктуриране, НЗОК я очаква тежка година", смята Андреева.

Здравният министър коментира проблемите на пациентите с ТЕЛК така - "Основен проблем е, че няма лекари, които искат да работят в тези експертни комисии. Ние легализираме този проблем, като вече ще могат да работят и медицински лица, които работят на друго място, като ще получават допълнително заплащане. Определянето на процента е задължение на експертите, не на министерството на здравеопазването". 

След трагичния случай в Лясковец стана ясно, че има недостиг на лекарствата за психодиспансерите. "Действително имаше забавяне в превода на субсидиите заради новата методика. "Договорите обаче вече са подписани и сумите преведени", отбеляза Андреева. 

Проблем възникна и при трансплантираните пациенти, които се оплакаха, че заплащат сами лекарствата си, което е непосилно за тях. "Има 4 медикамента оригинали - 3 се заплащат от НЗОК. Само при четвъртото една част се поема от фирмата, притежаваща разрешително за употреба, а другата от пациента, което му 21 лева и 80 стотинки. За него доплащат 130 пациенти", уточни Андреева. 

По думите на здравния министър хемодиализата няма как да спре. "Има случаи в които трябва да бъде ремонтирана. В момента всичката апаратура в страната работи. Имаме данни, че е в добро състояние , закупили сме и нови апарати", завърши Андреева. 

Водещи

Най-четени