Болните от деменция и алцхаймер у нас са дискриминирани 04.01 | 20:16

Нито едно лекарство за тези заболявания не се поема от държавата

От Ивелина Георгиева

Болните от алцхаймер и деменция у нас са дискриминирани. Това каза председателят на Конфедерация "Защита на здравето" Владимир Томов във връзка с излязло становище преди година на Комисията по дискриминация.

Около 100 хил. души са засегнатите от деменция у нас, сочат данни на Световната здравна организация. Половината от тях са с болестта на Алцхаймер, а около 25 хил. души са със средна и по-лека форма на заболяването.

До този момент лечението на всички хора, засегнати от тези заболявания, не се е поемало от държавата, посочи Владимир Томов.

Разговори с Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се водят още от 2008 г., но без резултат до момента.

През 2011 г. е създадена работна група, която е имала за цел да прибави заболяванията към Наредба 38 на НЗОК, в която попадат всички болести, които се обезпечават от нея. Вследствие на работата на работната група е направен медицински доклад, но въпреки това резултат нямаше, заяви Ирина Илиева, изпълнителен секретар на Гражданското сдружение "Алцхаймер-България".

Нито едно лекарство на болестта Алцхаймер не е включено в Наредбата, поясни Владимир Томов.

30 млн. лева са необходими са реинбурсирането на лекарствата за тези заболявания, става ясно от справка на НЗОК след запитване на МЗ. Парите няма да бъдат осигурени на този етап, защото средствата в Здравната каса за тази година остават в същата финансова рамка от миналата година, обясни Владимир Томов.

"Не е честно! Всички страдащи от заболяването си плащат здравните осигуровки, а впоследствие им казват, че не са приоритет", коментира Ирина Илиева.

За цяла Европа деменцията е основен проблем на XXI век и правителствата правят национални планове за решаването му, добави Илиева.

Лекарствата за деменция и алцхаймер излизат по 160 лева на месец на един член от семейството, което е 60% от дохода му, поясниха от гражданските организации.

Те обявиха, че настояват за реинбурсиране на лекарствата за тези заболявания, реинбурсиране на домашната помощ при заболелите, финансиране на дневни центрове за хора с деменция и изготвяне на национален план за справяне с болестта.

Успешно е приключил проекта "Дневни центрове за възрастни хора с деменция", финансиран от Европейския социален фонд. 228 965 лева е стойността му, като дневният център е позициониран в София, а центърът за лечение с преспиване - в Банкя. По проекта са успели да се включат 39 души, като половината от тях са с болестта Алцхаймер.

След окончателното приключване на проекта съществуват два варианта за функционирането на дневните центрове. Единият е свободно заплащане, а другият е центровете да станат държавни и да бъдат реинбурсирани, поясни Ангел Петков, председател на Българска туристическа компания ООД, която е собственик на центъра вследствие на спечелен конкурс.

Ако дневните центрове останат на свободно заплащане, то ще варира между 400 и 600 лева на човек, каза Петков. 400 лева ще е сумата само за посещението на дневния център, а 600 лева ще е за този с преспиване.

Водещи

Най-четени