Вреден химикал в храната води до рак 26.08 | 21:10

Вероятно сте чували за опасното вещество акриламид

От Беатрис Николoва

Не е тайна, че голяма част от храните, които поглъщаме не са полезни. В последните години обаче все повече се насажда тезата за т. нар. "опасни храни", които допринасят за образуването на канцерогенни клетки.

Европейската агенция за безопасност на храните (ЕАБХ) потвърди предишните оценки основани на изследването върху животни, според които веществото акриламид, което се намира в храната увеличава риска от развитие на рак.

Според Breastcancerfund акриламид е канцерогенен химикал, който може да се открие в кафето, чипса, пържени картофи, бисквити, торти, хляб, тостове и дори в някои храни за бебета, които за щастие не се внасят в България.

Акриламидът се образува при процеса на печене и пържене на над 150 градуса, в момента, когато храната придобива кафяв цвят, като на най-голям риск са изложени децата, поради ниската телесна маса.

Очаква се европейските правителства да приемат нова политика за храните, а от ЕАБХ препоръчват строг контрол на хранително-вкусовата промишленост и повишено внимание върху опасните храни, предлагани в супермаркети и ресторанти.

Д-р Диане Бенфорд от ЕАБХ пояснява, че акриламидът се консумира орално и през стомашно-чревния тракт се абсорбира във всички органи и влиза в обмяната на веществата. При този процес се стига до образуването на глицидамид, което причинява мутация на гени и тумори.

Новите по-строги правила за контрол на храните би трябвало да доведат до намаляване на присъствието на акриламид в храните и по-специално да информират хората за начина на приготвяне на храната у дома.

Най-четени