Вредят ли мобилните телефони на детския мозък? 26.05 | 20:34

Тепърва предстои да разберем

От Кирил Русев

Едва ли има родител, който да не си е задавал този въпрос, но за добро или за лошо на него все още няма еднозначен отговор. Точно поради тази причина през идната седмица ще бъде поставено началото на изключително мащабно ново изследване на ефекта от употребата на мобилен телефон върху мозъка на подрастващите.

Неговите автори се надяват да успеят да наберат поне 2500 деца на възраст около 11-12 години от 160 лондонски училища. Ако успеят, това ще е най-голямото проучване от този тип в света и всички се надяват то да ни помогне да придобием по-добро разбиране за това дали клетъчните телефони оказват негативно влияние върху ученето и дали разполагат с потенциала да увредят детските мозъци.

Изследването ще проследява умствените способности на учениците и тяхното развитие в рамките на следващите три години, като паралелно с това ще се води стриктна статистика за честотата на взаимодействие с мобилния телефон. Децата ще направят един входящ тест за концентрация, памет и мисловни умения тази година и един изходящ - през 2017.

Може да се каже, че страховете от потенциално вредното въздействие на електромагнитната радиация от мобилните телефони са толкова стари, колкото и самите устройства. Въпреки множеството спекулативни материали, които обикалят интернет обаче, учените все още не разполагат със сведения, подкрепящи едни подобни опасения.

Засега повечето научно-изследователска работа е била фокусирана върху връзката между телефоните и риска от възникване на рак на мозъка при възрастните. Наличието на такава връзка, за щастие, е отхвърлена неколкократно. Тепърва предстои да разберем дали същото се отнася и за по-малките представители на обществото.

Много хора не без основание се притесняват, че все още развиващият се мозък на тинейджърите може да е по-податлив на увреждания от страна на радиовълните, използвани при мобилните технологии, особено в частта си в близост до ушите.

Днес, за разлика от времето само 20-тина години назад, почти всеки разполага с мобилен телефон, в това число и децата. Установено е, че около 70% от 11-12 годишните притежават телефон, а процентът нараства на 90% до навършването на 14-годишна възраст.

И докато би било неразумно да се доверяваме безусловно на всяко заглавие, което гласи, че децата ни си "пържат" мозъците с помощта на модерните технологии, все пак е добре да отхвърлим всяка нотка на съмнение. За това могат да ни помогнат изследвания като настоящото и преди данните от него не излязат на бял свят, следва да приемаме всяка спекулация с много скептицизъм.

 

Нека кажем, че докато чакаме това се случи, е по-добре детето да прекарва свободните си часове в игра навън или в четене, отколкото в задълбочено изследване на дигиталните комуникационни дебри. 

Водещи

Най-четени