Д-р Стефан Константинов: Нося си оставката в джоба 08.03 | 10:15

Здравният министър коментира ситуацията с цените на лекарствата

От Кремена Бедерева

"Факт е, че има значително повишаване на цените на някои лекарства", призна здравният министър д-р Стефан Константинов в ефира на bTV.

Миналата седмица стана ясно, че НЗОК е платила 6 милиона лева повече през 2011 година в сравнение с 2010 година, когато търговете бяха провеждани от здравното министерство. За някои от медикаментите Касата плащала десетократно по-висока цена.

Д-р Константинов обясни, че ръководството е трябвало да защити интереса на НЗОК. Управител по това време бе отстранената заради скандала с бонусите Нели Нешева, а председател на Надзорния съвет - уволненият здравен зам.-министър Гергана Павлова.

Нешева твърди, че е информирала здравното министерство – причината била липсата на методика за договаряне на лекарствата. А Гергана Павлова изнесла специален доклад, с който е информирала д-р Константинов за високите цени на лекарствата

Здравният министър показа въпросния доклад в ефир и каза, че той третира болничните търгове и няма нищо общо с проблема с лекарствата.

"Никъде няма алармиращо да се каже, че се плащат милиони и че има огромен преразход, т.е. никъде няма документ, който да казва и никой не ми е казвал, че това нещо се случва", възмути се здравният министър. Освен това, според него, дори са подвеждали. "Никъде не се алармира, че цените досега са били едикакви си и какво ще се случи тепърва", допълни още министърът. Той показа Позитивния списък на лекарствата, който представлява таблица с пределните цени на медикаментите.

Запитан дали умишлено е скрита истината за разликата в цените от шефа на НЗОК Нели Нешева и бившия зам.-министър Гергана Павлова, д-р Константинов отговори - "как да тълкуваме днес изявленията, че министърът е знаел и си е мълчал". "Може ли да има такива драстични разлики и да се знае, че особено със Здравната каса с д-р Нешева има толкова добри взаимоотношенията и нямаше ли тя да дойде и да каже, че са платили много", попита риторично д-р Константинов.

Наредбата, според която се договорят отстъпки на лекарствата, се изготвя по предложение на НЗОК. Наредбата идва по-късно, но август е публикувана и оттогава ги имат и нищо не е договорено и всичко си мълчи. "Възможно ли е здравният министър да е знаел и да си мълчи", отново попита риторично Константинов.

Запитан защо се случва това, той отговори, че явно има изгода, "става дума за едни 6 млн. лв., които са влезли в сметките на компании, но не е луд този, който яде зелника, а този, който му го дава".

"Хората на тези позиции трябва да защитават интереса, трябва да алармират министъра, да кажат – "Как няма ли възможност?". Като питам кой забави нещата, ще кажат Гергана Павлова, ако питаме нея – тя друго ще каже", продължи възмутен да обяснява здравният министър.

"Имам отговорност – да, моята отговорност е, че съм се предоверил на моя зам.-министър, тя е заварена ситуация, не съм я избирал за зам.-министър, те се назначават от МС", уточни д-р Константинов.

Попитан вярно ли е, че Гергана Павлова е назначение на финансовия министър Симеон Дянков, здравният министър каза, че "истината е, че двамата заместник-министри са в доста близни отношения и винаги е имало изразяване на положително отношение към тях от вицепремиера".

Относно думите на Дянков как така д-р Константинов не е знаел за цените на лекарствата, здравният министър коментира с думите: "Напълно е възможно пък финансовият министър да е знаел много повече неща от здравния министър, но какво точно той е знаел, аз не мога да коментирам и няма как".

"Аз казвам, че той (Симеон Дянков) има доста информация, абсолютно повече не казвам, но истината е, че те бяха в добри отношения и често той получаваше бързо информацията и доклади, преди да са дадени на мен", уточни д-р Константинов.

"Когато всъщност тази работа излезе наяве – когато отстраниха Гергана Павлова и поисках ревизия на Касата за харчовете и видях, че от 2 млн. лв. стават на 12 млн. лв. разходите, веднага привиках фирмите да видя какво се случва и първата ми реакция бе да им обясня, че знам какво се е случвало и да върнат цените от 2010 г.", обясни д-р Константинов. "Вместо това във вестника излизат цените на лекарствата и обвиненията."

Здравният министър не отрече, че може да става дума за корупция. "Аз не съм разследващ орган и когато разбрах, има си съответни органи – подадох сигнал до главния прокурор - още на 27 февруари. Вие не е нужно да чувате, когато видя нещо нередно – сигнализирам институциите", отговори той на питането защо това не се знае и не е съобщено по медиите.

"Едни и същи лекарства са купени на пет пъти високи цени – това заслужава ли сигнал до прокуратурата", попита риторично министърът. "Тази медийност не се харесва на фирмите и те могат да се дръпнат от процеса, а всъщност те са яли от баницата, която някой им е дал".

"Вие разбирате ли защо ме атакуват мен сега, разбирате ли защо са сега всичките атаки", развика се в студиото здравният министър, очевидно ядосан от нападките и на водещите. "Управителят на Касата трябва да има информация за плащанията и да съобщи защо са се увеличили разходите".

На директния въпрос дали Нели Нешева и Гергана Павлова са лобирали за високите цени, за да облагодетелстват определени фармацевтични фирми, д-р Константинов каза: "Вие ме карате да произнеса някаква присъда. Резултатът е един и същ, но аз ли трябва да реша", попита отново риторично министърът.

"Имам абсолютната сериозна мисъл, че съм работил с хора, които не са ми казвали цялата истина и не са ме алармирали за проблемите. Логиката в такива действия, когато става въпрос за много пари, е, че винаги става въпрос за интереси. Но наистина не става дума да се произнасям и да се правя на съдия – трябва да се каже какво се случва, защо е станало и как да се предотврати", каза д-р Константинов.

Запитан дали е разговарял с премиера, той потвърди като уточни, че неговите директиви са били винаги за публичност, като упрекът от страна на премиера към здравния министър е бил, че е трябвало да следи за тези неща. "Един премиер е страшно много зает човек и не може да се изясняваме с тези документи".

"Когато дойдох на този пост, първото нещо, което чух, е, че ще изкарам три месеца, след това ми казаха, че ще ме махнат пак и пак – това е непрекъснато. Има две причини това да се случва – първата, че съм човек без политическо минало и втората е, че аз не влязох в никакви схеми, не ходех по обяди и вечери, не взимах отношение по разни работи и най-големият проблем е, че разбивам едни хубави схеми, където едни 6 млн. лв. са вървели и атаките ще идват. Много си мислих по въпроса каква ми е функцията? Когато са толкова много атаките, какво трябва да направя - и единствената причина да не си подам оставката, е фактът, че ако го направя, ще призная победата на всички хора в здравеопазването, които през годините са си направили мрежичка за точене на пари. Но факт е, че съм се предоверил и съм допуснал да не бъда информиран – поемам отговорността и баналният израз е "нося си оставката в джоба".

От своя страна, докато здравният министър обясняваше ситуацията с цените на лекарствата в ефира на bTV, премиерът Бойко Борисов коментираше по Нова телевизия наболелите въпроси в страната. Министър-председателят не пропусна да коментира и здравния министър с думите: "Всеки е с оставката в джоба”.

"Но ако не се справи с лекарствата, това ще стои на дневен ред”, закани се премиерът, като даде седмица срок на д-р Константинов - след това ще вземе решение дали да го смени.

Борисов каза, че е възложил няколко проверки и е събрал куп документи, въз основа на които ще прецени дали Константинов е знаел какви са цените на лекарствата и дали е бил длъжен да ги знае.

"Ако не бъдем аргументирани пред обществото защо е допуснато да се вдигнат? Ако е знаел - какво е правил? Ако не е знаел - какво работи? Ще решим", уточни Борисов.

"Дянков малко да си мълчи по тези теми, защото той трябваше да знае и за бонусите - данъчните му са засичали тези неща, но в случая се направи на добър", скастри Борисов Симеон Дянков за думите му, че здравен министър да не знае цените на лекарствата е все едно финансовият да не знае лихвите.

"Грехота е да е така, защото, чувствайки, че не се справяме добре, наливаме все повече пари там, тази година - близо 3,5 млрд. лв. и не можем да хванем как изтичат", заключи още премиерът.

Водещи

Най-четени