Ебола чука на вратата ни, а само една болница у нас е готова за нея 10.10 | 22:01

Здравните заведения са неподготвени

От Цанка Донкова

Ужасът от вируса ебола бавно обхваща целия свят. Всеки ден се съобщава за нови жертви и се появяват подозрения за нови заразени. В тази обстановка няма как да не се запитаме дали смъртоносната болест не чука и на нашата врата и колко сме подготвени за нея. Още повече че вчера (9 октомври) се появиха подозрения, че в съседна Македония е регистриран случай на починал от ебола.

"Военномедицинската академия е определена да поеме първите случаи на ебола, ако заразата стигне до България". Това заяви държавният главен санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев, съобщава в. "Преса". Той допълни, че единствено ВМА разполага с отделение, което отговаря на всички световни изисквания за лечение на опасни зарази без риск за персонала.

Това се дължи на факта, че в клиниката по инфекциозни болести има боксове с отрицателно налягане, така че всички бактерии да бъдат изсмуквани. Лекарите и сестрите пък разполагат с костюми с положително налягане, което означава, че са абсолютно защитени. Още повече, че в клиниката се влиза през шлюзова камера, а датчици следят за опасни агенти.

"Останалите болници обаче са абсолютно неподготвени. "Имаме само обикновени ръкавици и гумени костюми, които не могат да ни предпазят. Дано не се появи случай на ебола у нас, защото ще стане страшно", посочи началникът на детското отделение на инфекциозната болница в София д-р Атанас Мангъров.

Тестове за откриване на заразата няма в нито едно лечебно заведение. "От Националния център по заразни и паразитни болести ме увериха, че имат PSR тестове и там ще се правят изследванията. Ще се вземат проби само от хора, които идват у нас от страни с епидемия и имат висока температура, главоболие, диария и масови кръвоизливи", обясни д-р Кунчев.

Носилката изолатор, която преди месец трябваше да е доставена във ВМА, все още не е пристигнала. Оказало се, че не отговаряла на всички изисквания. Затова е поръчана нова за 20 000 лева. "Каквото е състоянието на здравеопазването ни, толкова сме подготвени и за ебола", коментира д-р Кунчев.

Водещи

Най-четени