Как да разпознаем обезводняването 22.05 | 16:52

Видове обезводняване и техните симптоми

От Кирил Русев

Водният баланс в тялото е едно от най-важните условия за наличието на оптимално здраве. Ако поради някаква причина започнем да губим прекомерно много течности или не си ги набавяме в достатъчно количество, обезводняването е въпрос на сравнително кратко време.

От техническа гледна точка, дехидратацията е метаболитно състояние, при което се наблюдава неоптимално ниво на течностите в тялото. Това може да бъде пречка пред нормалното протичане на биохимичните и физиологични процеси.

Рязкото и значително спадане на обема на течности се нарича остро обезводняване и може да доведе до особено неблагоприятни последици в случай че не бъдат предприети корективни мерки по рехидратация.

Не толкова опасно в краткосрочен план и далеч по-често срещано е хроничното обезводняване, при което се наблюдава постоянно леко занижен обем на течностите в тялото. Ако това положение се задържи достатъчно дълго, тялото се приспособява към него, потискайки естествените си механизми за търсене на вода като жаждата. Тук е наличен сериозен риск в случай, че в допълнение към хроничното обезводняване възникне остро обезводняване.

Първите симптоми на обезводняване обикновено се проявяват след спад на нивото на вода в тялото с повече от 2%. При стандартни условия те включват на първо място жажда, но както стана ясно, в случаите на хронично обезводняване тази реакция може да бъде потисната или да мине по-дълго време преди тя да се прояви.

Други симптоми на тази т.нар. лека форма на дехидратация (около 2% загуба на течности) са:

- Понижен апетит (независимо от факта, че човекът може да не е ял отдавна)

- Суха кожа

- Сухота в устата и устните

- Парене в очите

- Зачервено лице и и врат

- По-тъмен цвят на урината (трябва да се има предвид, че цветът на урината може да варира и под въздействието на някои храни и лекарства)

- Обща отпадналост

- Слабо главоболие

- Замаяност

Обикновено при дехидратация от този тип простото приемане на достатъчно течности е достатъчно за скорошно изчезване на симптомите.

Ако обезводняването се задълбочи до степен, в която загубата на вода в тялото достигне 5%, могат да се появят следните симптоми:

- Учестени пулс и дишане

- Повишена телесна температура

- Тежка отпадналост

- Мускулни крампи

- Силно главоболие

- Гадене

- Запек

- Изтръпване на крайниците

В подобен момент приемът на значително количество течности и електролити може да предотврати задълбочаването и да уталожи симптомите, но понякога се налага и намеса от страна на медицинско лице за интравенозното въвеждане на течности.

Бъдат ли загубени 10% от водното съдържание на тялото, се налага спешна помощ и понякога подобна дехидратация може да бъде фатална. Симптомите на тежко обезводняване включват:

- Мускулни спазми

- Повръщане

- Изключително бърз пулс

- Замъглено зрение или временна слепота

- Болезнено уриниране в изключително малки количества

- Обърканост

- Потиснато дишане

- Болки в гърдите

- Загуба на съзнание

В случай, че не бъде оказана незабавна медицинска помощ, в това число вливането на течности венозно, както и други мерки с цел ограничаване увреждането на органите, има непосредствена опасност от смърт.

Това, разбира се, са много крайни ситуации, в които най-вероятно никой от четящите този текст няма риск да попадне. Най-простият начин за избягване на по-леките форми на обезводняване е поддържането на редовен прием на вода и други течности, особено при съмнение за възникване на първите симптоми, посочени по-горе.

Култивирането на точен рефлекс за жажда и създаването на навик за пиене на вода, особено по време на спорт и/или високи температури са нещо, което може да ви спести изключително много неприятности.

Водещи

Най-четени