Лекари възмутени: Касата въвежда лимит за ражданията 29.06 | 12:13

БЛС отказва рамков договор заради абсурдни ограничения за безплатни грижи за бебета, онкоболни и лекарства

От iNews.bg

От Българския лекарски съюз (БЛС) предупредиха, че Здравната каса въвежда лимити на ражданията, интензивните грижи и лекарствата за онкоболни. От съюза отказват да подпишат анекса към Националния рамков договор, в който са записани именно тези суми, предаде bTV.

"Опасенията на лекарския съюз са, че с тези нови допълнителни споразумения към договорите на лечебните заведения, които би трябвало да бъдат преподписани от БЛС, съгласувани с Управителния съвет и предоставени за подписване на управителите на болнични заведения, има понятия, които определено водят към тълкуване за въвеждане на лимит на дейности и то в т.нар. Приложение 1", заяви председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.

"В Приложение 1 са раждания, онкоболни, хемодиализа, интензивни грижи за новородените. До този момент не е имало понятието индикативна стойност", обясни д-р Грозев. По думите му "индикативно значи прогнозно, наблюдавано".

"Сега това се въвежда и ако има индикативни стойности относно медицински изделия и лекарствени продукти, там до известна степен стиковахме нещата, защото най-големият преразход на касата в това отношение към Закона за бюджета е в лекарствената политика”, каза още шефът на съюза.

От ръководството на НЗОК обаче отхвърлят притесненията на лекарския съюз като неоснователни.

"Въвеждането на този термин не означава въвеждане на лимит за болниците, още по-малко както се спекулира за ражданията", категоричен е д-р Димитър Петров, подуправител на касата.

"Няма такъв идиот в тази държава, който да даде лимит за ражданията, които ще спаднат с около 7-8% като тенденция тази година. Ако се увеличават, ние с удоволствие ще ги платим. Промяната се  налага от това, че някои от тези дейности, най-вече химиотерапията, се увеличава прогресивно и миналата година от тези дейности от Приложение 1, главно за сметка на химиотерапията, се качиха от 29–30 млн. лв. на около 33–34 млн.", заяви д-р Петров.

Управата на касата имала съмнения за злоупотреби, а химиотерапията е големият проблем, уточни той.

"Колко са завишени клиничните и амбулаторни пътеки в онкологията? По наши данни и по това, което сме подписали като договор с НЗОК обемът дейност, т.е. броят, прием и извършени дейности, особено завишение няма. Цялата разлика идва в лекарствата и в техните цени, които ние ще трябва да платим", подчерта обаче д-р Грозев.

"Завишаването на дейността в онкологията, това, което ние плащаме за пътеки и процедури, примерно 1 млн. лв., води след себе си лекарства за 4 млн.лв.", контрира пък д-р Петров.

Според него не е нормално от 20 на 27 млн. да се повишат разходите за лекарства и  съответно те са част от отчетените дейности.

"Изписват се по-скъпи терапии и по-високи стойности, количества, като част от тях се изхвърлят. Става въпрос за по-добро планиране на лекарства, тъй като голяма част от медикаментите се дозират на килограм тегло, поради което остават", аргументира се подуправителят на касата. И увери, че никой не взема от лекарствата за дейност.

"Индикативна стойност – това са дейности, които се наблюдават и които при тенденция към надвишаване, касата пише в самите правила, че просто уведомява изпълнителите, че има тенденция към надвишаване на стойностите, което не означава, че няма да се платят тези дейности", увери още зам.-шефът на НЗОК.

Водещи

Най-четени