Лимитът на направленията не може да бъде премахнат 23.12 | 09:30

Изборът на екип е напълно доброволна практика, коментира здравният министър

От Деляна Петкова

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов коментира, че информацията, че хората могат да ходят при специалисти без направления и да правят безплатни изследвания, не е съвсем коректна.

Все пак в Националния рамков договор за 2012 година има известна либерализация и възможност за прескачане на личния лекар, допълни още той в ефира на bTV.

"Когато човек отиде при специалист без направление, защото бърза и не може да чака да му се издаде такова, а същевременно е здравно осигурен, специалистът има право да му даде направление за допълнително изследване, което обаче не може да се гарантира, че ще бъде поето от здравната каса”, поясни министърът.

Министър Константинов допълни, че един от основните проблеми в тази насока е лимита на изследванията. За целия месец има специалисти с около 100 - 150 лева по здравни пътеки и така той трябва да избере на кого да даде направлението - на човека, изпратен с талон от личния лекар или на този, който плаща.

В някои случаи се получава така, че специалистите решават да дискриминират хората с талони за сметка на тези, които са готови да си платят за прегледа. Тези схеми не са никак правилни и здравословни, допълни здравният министър.

"Затова решихме да се сложи лимит от 10% на направленията за изследвания, които специалистите ще имат право да дават на пациентите, пожелали да си платят прегледа”, обясни още той.

Процент е малък и практически промяна няма да има – повечето пациенти, както досега, ще трябва да си чакат талоните от личния лекар, или да си плащат, както прегледа при специалист, така и назначените от него изследвания.

"За мен решението за хора, които не искат да чакат, е да си платят прегледа, но след това Здравната каса да им върне част от парите. По света е обикновено доплащането в такива случаи е 20-30% – пак казвам, това е за хора, които много бързат и искат да прескочат звена от бюрокрацията”, подчерта здравният министър.

Не може да бъде премахнат лимита на направленията на лекарите при бюджета за здравеопазване, икономиката и данъците, които плащаме, обясни още Константинов.

В ефира на bTV здравният министър коментира и информацията за намаляването на пътеката за лъчетерапия.

"Пътеката миналата година беше под 200 лева. Ние я увеличихме с 330%, а сега като се намалява става около 400 лева, така че парите всъщност са повече. Искаме повече средства да отидат за процедури за профилактика и вярвам, че пациентите ще получат дори по-качествено лечение”, обясни той.


Министърът Константинов коментира още и избора на екип в АГ клиниките. Според него това е практика, която не е установена административно и е абсолютно доброволна.

"Сега регламентирахме при какви условия може да става това и при какви не. Сложихме таван на цените, има вече някакъв контрол. Пациентите трябва да са наясно, че не са длъжни в никакъв случай да избират екип. Голяма част от жените обаче държат това да се случва, тъй като се доверяват на определен лекар, и ние няма как да им забраним това тяхно право. Хубавото е, че сега вече всичко е на светло и парите минават през касата”, заяви Стефан Константинов.

Той поясни още, че в страната избор на екип се прави при около 1,5% от хоспитализиранията, а за София този процент е 5.

Водещи

Най-четени