Учени съживиха сърце при маймуни от стволови клетки 10.10 | 18:57

Благодарение на откритието може да отпадне нуждата от набавянето на материал от пациенти-хора

От iNews.bg

Стволови клетки, отгледани в лаборатория от кожни клетки на маймуна, са съживили сърцата на пет болни макака. За революционното откритие съобщават учените, извършили успешният експеримент. Той цели осигуряване на обширен и безспорен източник за подмладяване на клетки при присаждане на пострадали от инфаркт, посочват японски изследователи в научното списание "Нейчър”. Според учените това може да премахне необходимостта от набавяне на стволови клетки от ембриони или от самите пациенти, на които се прави трансплантация.

Екипът е използвал т.нар. индуцирани плурипотентни стволови клетки. Те се създават чрез стимулация на зрели, вече обособени клетки, като кожните. В резултат те се връщат в неутрално детско състояние, от което могат да се развият в друг тип човешки клетки, предаде БГНЕС.

Има и трета категория стволови клетки, които могат да се извлекат направо от човек. Тези "възрастни” стволови клетки са дълбоко в някои органи, включително и в сърдечния мускул, и могат да заменят увредените клетки. Възрастни стволови клетки от сърцето са използвани експериментално при жертви на инфаркт.

Терапията с ембрионални стволови клетки е обещаваща при лечението на тежка сърдечна недостатъчност. При опитите с маймуни екипът използвал молекула от клетка в имунната система, която съответства както на донора, така и на реципиента и предотвратява реакция на защитната система на тялото да идентифицира и отхвърли "натрапените” клетки.

Маймуните са приемали и леки имуносупресанти. Клетките подобрили работата на сърцето, макар че е имало проблеми с аритмия (неравномерен сърдечен ритъм). Но новите клетки не са били отхвърлени.

Водещи

Най-четени