Доживяхме! ООН ни хвали за малкото изхвърляни боклуци 21.07 | 12:03

Страната ни е увеличила защитените зони с 46% за 10 години, пише още в доклада на организацията

От iNews.bg

България значително е намалила генерираните битови отпадъци през последните години. Това се казва в доклад на Икономическата комисия за Европа на ООН (ИКЕ на ООН), която извърши преглед на постигнатото от страната ни в областта на околната среда. Това е третият преглед на резултатите, който обхваща периода 2007-2015 г. Целта е била да се провери напредъкът и изпълнението на препоръките от втория преглед през 1999-2000 г. В доклада се отбелязва "значителен напредък" по проследените показатели в сферата на околната среда. Окончателният доклад е публикуван на уебсайта на ИКЕ на ООН ТУК.

Според оценката по отношение на битовите отпадъци е постигнат много добър резултат и по процент обхванато население в организираното управление на отпадъците – вече 99.6% от българите (отразени са последните данни към 2016 г.). Отбелязва се и напредъкът в изграждането и модернизирането на съоръженията за пречистване на отпадъчни води.

Друг критерий в прегледа, по който България е оценена високо, е постигнатото в биоразнообразието. Според анализа за 10 години броят на защитените територии е увеличен с 43% - резултатът е отчетен през 2014 г. спрямо 2004 г. За същия период площта на защитените територии е нараснала с 25,56%.

Положително е оценен напредъкът в развитието на политическата рамка за околна среда. Постижение в тази насока е присъединяването и участието във важните многостранни екологични споразумения. България е сред страните, които успешно изпълняват изискванията на рамковата конвенция на ООН по измененията на климата.

По важни за страната ни показатели – като качеството на въздуха, е регистрирано модернизиране на системата за мониторинг. Наблюдава се значително намаляване на вредните емисии в атмосферата. Изградена е и система за мониторинг на шума. Забележителен напредък има при използването на енергия от ВЕИ, като делът й достига 16,3% през 2012 г. – с това е изпълнена целта от поне 16% през 2020 г.

Заедно с положителните оценки в доклада за набелязани и редица препоръки по отношение на подобряване на политическата рамка за управление на околната среда, по-широко прилагане на финансовите инструменти, подобряване на мониторинга, управлението на водите, управлението на отпадъците, качеството на въздуха и биоразнообразието. Участието в прегледа е доброволно и препоръките нямат задължителен характер, но МОСВ и останалите компетентни ведомства ще ги анализират и ще планират мерки по изпълнението им.

Програмата за преглед на резултатите в областта на околната среда на ИКЕ на ООН е създадена в изпълнение на решенията от Втората министерска конференция "Околна среда за Европа (1993 г., Люцерн), с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), на основата на сходната програма на ОИСР. Целта е преглед на състоянието на околната среда, политиките и инструментите за управление в страните от региона на ИКЕ на ООН, които не членуват в ОИСР.

В процеса на преглед се прави оценка на усилията за намаляване на замърсяването и за управление на природните ресурси, за интегриране на екологичните и социално-икономическите политики, за укрепване на сътрудничеството с международната общност, хармонизиране на екологичните условия в региона на ИКЕ на ООН.

Водещи

Най-четени