Защо птиците слагат фасове в гнездата си? 06.10 | 10:23

Учени наблюдаваха поведението на десетки пернати семейства

От iNews.bg

В градовете птиците често използват "подръчни" материали, за да свият гнездата си - намирането на листа и клони невинаги е лесно. Досега се смяташе, че пластмасовите торбички, хартията, алуминиевото фолио, жиците и угарките от цигари са произволно подбрани елементи, които просто вършат работа на животните. Проучване, публикувано в журнала Avian Biology и цитирано от сп. "Икономист", обаче твърди, че фасовете служат за определена цел, пише OFF NEWS.

Авторите, Монсерат Суарес-Родригес и Константино Масияс Гарсия от Националния автономен университет в Мексико, защитават тезата от 2012 г. Тогава Суарес-Родригес показва, че е по-малко вероятно гнезда с фасове да съдържат кърлежи и други паразити от другите, които нямат. Експериментите ѝ обаче не успяват да докажат, че птиците, създали гнездата, събират угарките заради специалните им свойства, или материалът се използва просто защото хората изхвърлят много фасове.

В последния експеримент се изследват 32 двойки сипки, които свиват гнезда в кампуса и чакат излюпването на малките. Когато това се случва, учените заменят материала, с който те застилат гнездата си, с филцови повърхности, увити с парчета от растителен материал, често използван от птиците. Премахвайки стария материал, те премахват и кърлежите, които живеят по него, както и обичайно увиващите се в него угарки.

Учените добавят към новия материал кърлежи - в 10 от гнездата слагат 70 живи кърлежа, в 10 - 70 мъртви, а в 12 не слагат кърлежи. Тогава изчакват на малките да им поникнат пера и след това събират материала за по-нататъшен анализ.

Учените са изследвали броя на угарките, занесени от сипките в гнездата им след добавяне на новите подпорки. Гнездата, към които заедно с материала са били сложени мъртви кърлежи или не е имало кърлежи, не съдържат фасове. Гнездата, към които са били добавени живи кърлежи обаче са съдържали средно 1.25 угарки.

На базата на тези данни екипът е заключил, че сипките действително събират угарки нарочно, за да държат паразитите далеч и да опазят по-добре малките си.

Водещи

Най-четени